Eaton 5PXEBM72RT2UG2 UPS battery Sealed Lead Acid (VRLA) 12 V 9 Ah
SKU
5PXEBM72RT2UG2
Login for pricing
In Stock: 23 available
5PX Gen2 extended battery module (EBM), 72 V, Rack/tower, 2U
More Information
SKU 5PXEBM72RT2UG2
EAN 0743172104687
Manufacturer Eaton
Availability In Stock
Key Product Info
  • Add up to 4 extended battery modules (EBM) to Eaton 5PX Gen2 UPS models
What's in the box?
  • Extended battery module (EBM)
  • EBM power cable
  • EBM detection cable
  • Rack-mounting kit
  • Mounting plate
  • Quickstart guide
  • Safety instructions
Features
Battery technologySealed Lead Acid (VRLA)
Battery capacity9 Ah
Battery voltage12 V
Number of batteries included12 pc(s)
Sustainability complianceYes
Harmonized System (HS) code85044095
Compliance certificatesCE, REACH, RoHS
Weight & dimensions
Weight40.4 kg
Width438 mm
Height85.5 mm
Depth603 mm
Logistics data
You may also be interested in
Compare Products
Product Eaton 5PXEBM72RT2UG2 UPS battery Sealed Lead Acid (VRLA) 12 V 9 Ah Eaton 5PXEBM72RT2UG2 UPS battery Seale... Login for pricing
APC Smart-UPS X-Series External Battery Pack Rack/Tower 48V, 864VAh, rackmount, 2U
Bestseller
APC Smart-UPS X-Series External Batter... Login for pricing
APC Smart-UPS X External Battery Pack, Rack/Tower 2U, 120Vdc, W/rail kit
Hot Product
APC Smart-UPS X External Battery Pack,... Login for pricing
APC Smart-UPS X-Series External Battery Pack Rack/Tower 120V, 1200VAh, rackmount, 4U APC Smart-UPS X-Series External Batter... Login for pricing
APC Smart-UPS On-Line SRT Battery Pack for 3kVA Extended runtime model 96V APC Smart-UPS On-Line SRT Battery Pack... Login for pricing
APC Smart-UPS On-Line SRT Rackmount Battery Pack for 2.2kVA Extended runtime model 72V APC Smart-UPS On-Line SRT Rackmount Ba... Login for pricing