9PXEBM48RT2U
Login for pricing
In Stock: 1 available
9PX EBM 2U 48V, for 1 & 1.5kVA UPS
More Information
SKU 9PXEBM48RT2U
EAN 0743172081650
Manufacturer Eaton
Availability In Stock
Features
Battery technologySealed Lead Acid (VRLA)
Battery capacity9 Ah
Battery voltage48 V
Number of battery cells8
Hot-swap batteryYes
Product colourBlack
Compatibility9PX 1000 / 9PX 1500
Technical details
Harmonized System (HS) code85044095
Certificates
Weight & dimensions
Weight29.8 kg
Width440 mm
Height86.5 mm
Depth605 mm
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Logistics data
You may also be interested in
Compare Products
Product Eaton 9PX EBM 2U 48V Sealed Lead Acid (VRLA) 9 Ah Eaton 9PX EBM 2U 48V Sealed Lead Acid... Login for pricing
APC Smart-UPS X-Series External Battery Pack Rack/Tower 48V, 864VAh, rackmount, 2U APC Smart-UPS X-Series External Batter... Login for pricing
APC Smart-UPS X External Battery Pack, Rack/Tower 2U, 120Vdc, W/rail kit
Hot Product
APC Smart-UPS X External Battery Pack,... Login for pricing
APC Smart-UPS X-Series External Battery Pack Rack/Tower 120V, 1200VAh, rackmount, 4U APC Smart-UPS X-Series External Batter... Login for pricing