HP CF213A/131A Toner cartridge magenta, 1.8K pages ISO/IEC 19798 for HP Pro 200
SKU
CF213A
- Original HP 131A Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
- 1 Magenta (~1,800 pages)
- Reliable printing you can trust
- HP 131A Magenta LaserJet Toner Cartridge prints professional-quality documents and marketing materials in your home or office. Maintain productivity by avoiding wasted time and supplies. These cartridges are specifically designed for your printer.
- Depend on Original HP 131A Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
- Toner cartridge; Recycling guide
| Printing colours | Magenta |
|---|---|
| Brand compatibility | HP |
| Capacity | 1800.00 |
| Colour | magenta |
| SKU | CF213A |
| EAN | 0886111334995 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Legendary performance
Trust Original HP Toner for impactful prints and exceptional printing performance you can count on.
Reliable, professional quality.
With Original HP Toner you get consistent, uninterrupted printing that keeps you on task.
Defining moments, vibrant results.
| Features | |
|---|---|
| Type | Original |
| Colour toner page yield | 1800 pages |
| Compatibility | HP 131 toner cartridges work with: |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Brand compatibility | HP |
| OEM code | CF213A |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Print technology | Laser printing |
| Printing colours | Magenta |
| Country of origin | Japan |
| HP segment | Business, Enterprise |
| Total amount of recycled materials used for making | 19% |
| Product colour | Black |
| Pallet size (EU) | 1200 x 800 x 1139 mm |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Layers per pallet | 9 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 216 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 216 pc(s) |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 25 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 365 mm |
| Depth | 100 mm |
| Height | 110 mm |
| Package depth | 100 mm |
| Package weight | 800 g |
| Weight | 600 g |
| Package width | 365 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 110 mm |
| Products per pallet | 216 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 800 x 1139 mm |
| Print quality | |
| Packaging data | |
| Package depth | 100 mm |
| Package weight | 800 g |
| Package width | 365 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 110 mm |
| Technical details | |
| Type | Original |
| OEM code | CF213A |
| Country of origin | Japan |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Product colour | Black |
| Box contents | Toner cartridge; Recycling guide |
| Maximum number of stacking cartons | 40 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 24 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 4.5 |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 886111334995 |
| Brand-specific features | |
| Sustainability | |
| Other features | |
| Logistics data | |
| Pallet gross weight | 193.3 kg |
| Master (outer) cases per pallet layer | 24 pc(s) |
| Pallet weight (EU) | 193.3 kg |