HP CF413A/410A Toner cartridge magenta, 2.3K pages ISO/IEC 19798 for HP Pro M 452
SKU
CF413A
Login for pricing
In Stock: 13 available
410A Magenta Original LaserJet Toner Cartridge
  • Original HP 410A Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
  • HP 410 toner cartridges work with: HP LaserJet Pro M377, M452, M477
  • 1 Magenta (~2,300 pages)
  • Reliable printing you can trust
  • Depend on Original HP 410A Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
  • Toner cartridge; Recycling guide
More Information
Printing colours Magenta
Brand compatibility HP
Capacity 2300.00
Colour magenta
SKU CF413A
EAN 0888793807538
TypeOriginal
Colour toner page yield2300 pages
CompatibilityHP 410 toner cartridges work with: HP LaserJet Pro M377, M452, M477
Quantity per pack1 pc(s)
Brand compatibilityHP
OEM codeCF413A
Cartridge capacityStandard Yield
Print technologyLaser printing
Printing coloursMagenta
Country of originJapan
HP segmentBusiness, Enterprise
Pallet size (EU)1100 x 730 x 1133 mm
UNSPSC-code44103103
Pallet weight (imperial)238.6 kg (526.1 lbs)
Pallet dimensions (W x D x H) (imperial)1102.4 x 942.3 x 1252.2 mm (43.4 x 37.1 x 49.3")
Layers per pallet9 pc(s)
Master (outer) cases per pallet243 pc(s)
Products per pallet (EU)168 pc(s)
Operational conditions
Storage temperature (T-T)-20 - 40 °C
Storage relative humidity (H-H)10 - 80%
Operating temperature (T-T)10 - 32.5 °C
Operating relative humidity (H-H)20 - 80%
Weight & dimensions
Width363 mm
Depth102 mm
Height123 mm
Package depth102 mm
Package weight900 g
Weight600 g
Package width363 mm
Package typeBox
Package height123 mm
Products per pallet243 pc(s)
Pallet dimensions (W x D x H)1102 x 942 x 1251 mm
Packaging data
Package depth102 mm
Package weight900 g
Package width363 mm
Package typeBox
Package height123 mm
Technical details
TypeOriginal
OEM codeCF413A
Country of originJapan
UNSPSC-code44103103
Layers per pallet9 pc(s)
Box contentsToner cartridge; Recycling guide
Maximum number of stacking cartons36 pc(s)
Master (outer) cases per pallet layer (EU)21 pc(s)
Harmonized System (HS) code84439990
HP GTIN (EAN/UPC)888793807538
Brand-specific features
HP GTIN (EAN/UPC)888793807538
Other features
Logistics data
Pallet gross weight239.2 kg
Master (outer) cases per pallet layer27 pc(s)
Pallet weight (EU)171.7 kg
Products per pallet243 pc(s)