HP CF244A/44A Toner cartridge, 1K pages ISO/IEC 19752 for HP Pro M 14
SKU
CF244A
Login for pricing
In Stock: 100 available
44A Black Original LaserJet Toner Cartridge
  • Original HP 44A Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
  • HP 44 toner cartridges work with: HP LaserJet Pro M15, M28
  • 1 Black (~1,000 pages)
  • Reliable printing you can trust
  • Depend on Original HP 44A Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
  • Toner cartridge; Recycling guide
More Information
Printing colours Black
Brand compatibility HP
Capacity 1000.00
Colour black
SKU CF244A
EAN 0190781977902
Manufacturer HP
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
Legendary performance
Trust Original HP Toner for impactful prints and exceptional printing performance you can count on.
Reliable, professional quality
With Original HP Toner you get consistent, uninterrupted printing that keeps you on task.
Clear, sharp black text and rich halftones
Represent your business ideas with top-quality prints, and make your work stand out from the rest.
Features
TypeOriginal
Black toner cartridges quantity1
Black toner page yield1000 pages
CompatibilityHP 44 toner cartridges work with: HP LaserJet Pro M15, M28
Quantity per pack1 pc(s)
Brand compatibilityHP
OEM codeCF244A
Cartridge capacityStandard Yield
Print technologyLaser printing
Printing coloursBlack
Country of originChina, Japan
HP segmentBusiness
Pallet size (EU)1131 x 770 x 1149 mm
UNSPSC-code44103103
Pallet weight (imperial)216.8 kg (478 lbs)
Pallet dimensions (W x D x H) (imperial)1148.1 x 990.6 x 1270 mm (45.2 x 39 x 50")
Layers per pallet9 pc(s)
Master (outer) cases per pallet243 pc(s)
Products per pallet (EU)168 pc(s)
Operational conditions
Storage temperature (T-T)-20 - 40 °C
Operating temperature (T-T)15 - 32.5 °C
Operating relative humidity (H-H)20 - 80%
Weight & dimensions
Width375 mm
Depth108 mm
Height125 mm
Package depth108 mm
Package weight810 g
Weight510 g
Package width375 mm
Package height125 mm
Products per pallet243 pc(s)
Pallet dimensions (W x D x H)1147 x 990 x 1269 mm
Print quality
Print technologyLaser printing
Packaging data
Package depth108 mm
Package weight810 g
Package width375 mm
Package height125 mm
Technical details
TypeOriginal
OEM codeCF244A
Country of originChina, Japan
UNSPSC-code44103103
Layers per pallet9 pc(s)
Box contentsToner cartridge; Recycling guide
Maximum number of stacking cartons32 pc(s)
Master (outer) cases per pallet layer (EU)21 pc(s)
Harmonized System (HS) code84439990
HP GTIN (EAN/UPC)190781977902
Brand-specific features
HP GTIN (EAN/UPC)190781977902
Other features
Logistics data
Pallet gross length77 cm
Pallet gross height114.9 cm
Pallet gross weight217.3 kg
Master (outer) cases per pallet layer27 pc(s)
Pallet gross width113.1 cm
Pallet weight (EU)156.6 kg
Products per pallet243 pc(s)