HP CF294A/94A Toner-kit, 1.2K pages ISO/IEC 19752 for HP Pro M 118
SKU
CF294A
Login for pricing
In Stock: 44 available
94A Black Original LaserJet Toner Cartridge
  • Original HP 94A Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
  • HP 94 toner cartridges work with: HP LaserJet Pro M118, M148
  • 1 Black (~1,200 pages)
  • Reliable printing you can trust
  • Depend on Original HP 94A Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
  • 1 Cartridge
Brand compatibility HP
Capacity 1200.00
Colour black
SKU CF294A
EAN 0192545654487
Black toner cartridges quantity1
Black toner page yield1200 pages
CompatibilityHP 94 toner cartridges work with: HP LaserJet Pro M118, M148
Quantity per pack1 pc(s)
Brand compatibilityHP
OEM codeCF294A
Cartridge capacityStandard Yield
Print technologyLaser printing
Printing coloursBlack
Country of originJapan, United States
HP segmentBusiness
Pallet size (EU)1100 x 800 x 1091 mm
UNSPSC-code44103103
Pallet weight (imperial)122.5 kg (270 lbs)
Pallet dimensions (W x D x H) (imperial)1099.8 x 939.8 x 1219.2 mm (43.3 x 37 x 48")
Layers per pallet8 pc(s)
Master (outer) cases per pallet208 pc(s)
Products per pallet (EU)154 pc(s)
Operational conditions
Storage temperature (T-T)-20 - 40 °C
Storage relative humidity (H-H)10 - 90%
Operating temperature (T-T)10 - 32.5 °C
Operating relative humidity (H-H)20 - 80%
Weight & dimensions
Width358 mm
Depth108 mm
Height135 mm
Package depth108 mm
Package weight490 g
Weight270 g
Package width358 mm
Package height135 mm
Products per pallet208 pc(s)
Pallet dimensions (W x D x H)1100 x 940 x 1220 mm
Print quality
Print technologyLaser printing
Packaging data
Package depth108 mm
Package weight490 g
Package width358 mm
Package height135 mm
Technical details
TypeOriginal
OEM codeCF294A
UNSPSC-code44103103
Layers per pallet8 pc(s)
Box contents1 Cartridge
Master (outer) cases per pallet layer (EU)22 pc(s)
Harmonized System (HS) code84439990
HP GTIN (EAN/UPC)192545654487
Brand-specific features
HP GTIN (EAN/UPC)192545654487
Other features
Logistics data
Pallet gross length94 cm
Pallet gross height122 cm
Pallet gross weight123 kg
Master (outer) cases per pallet layer26 pc(s)
Pallet gross width110 cm
Pallet weight (EU)96 kg
Products per pallet208 pc(s)