SKU
CF440AM
- Original HP 312A Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
- 1 Cyan (~2,700 pages); 1 Magenta (~2,700 pages); 1 Yellow (~2,700 pages)
- Reliable printing you can trust
- Depend on Original HP 312A Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
- Toner cartridge; Recycling guide
| Printing colours | Cyan,Magenta,Yellow |
|---|---|
| Brand compatibility | HP |
| Capacity | 2700.00 |
| Colour | cyan magenta yellow |
| SKU | CF440AM |
| EAN | 0888793635193 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Legendary performance
Trust Original HP Toner for impactful prints and exceptional printing performance you can count on.
Reliable, professional quality.
With Original HP Toner you get consistent, uninterrupted printing that keeps you on task.
Defining moments, vibrant results.
| Features | |
|---|---|
| Type | Original |
| Colour toner page yield | 2700 pages |
| Compatibility | HP 312A Toner Cartridge works with: |
| Quantity per pack | 3 pc(s) |
| Brand compatibility | HP |
| OEM code | CF440AM |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Print technology | Laser printing |
| Country of origin | Japan |
| Quantity per box | 1 pc(s) |
| HP segment | Business |
| Total amount of recycled materials used for making | 17% |
| Pallet size (EU) | 1102 x 780 x 1144 mm |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Master (outer) cases per pallet | 81 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 48 pc(s) |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 30 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 385 mm |
| Depth | 327 mm |
| Height | 125 mm |
| Package depth | 327 mm |
| Package weight | 2.7 kg |
| Weight | 2.16 kg |
| Package width | 385 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 125 mm |
| Products per pallet | 81 pc(s) |
| Print quality | |
| Packaging data | |
| Package depth | 327 mm |
| Package weight | 2.7 kg |
| Package width | 385 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 125 mm |
| Technical details | |
| Type | Original |
| OEM code | CF440AM |
| Country of origin | Japan |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Quantity per box | 1 pc(s) |
| Box contents | Toner cartridge; Recycling guide |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 6 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 888793635193 |
| Brand-specific features | |
| Other features | |
| Logistics data | |
| Master (outer) cases per pallet layer | 9 pc(s) |
| Pallet weight (EU) | 150.1 kg |