HP CF530A/205A Toner cartridge black, 1.1K pages ISO/IEC 19798 for HP MFP 180
SKU
CF530A
Login for pricing
In Stock: 3 available
205A Black Original LaserJet Toner Cartridge
  • Original HP 205A Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
  • HP 205 toner cartridges work with: HP LaserJet Pro M180, M181
  • 1 Black (~1,100 pages)
  • Reliable printing you can trust
  • Business professionals in small workteams and high-productivity individuals
  • Depend on Original HP 205A Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
  • Toner cartridge; Recycling guide
More Information
Printing colours Black
Brand compatibility HP
Capacity 1100.00
Colour black
SKU CF530A
EAN 0190781106968
Manufacturer HP
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
Legendary performance
Trust Original HP Toner for impactful prints and exceptional printing performance you can count on.
Reliable, professional quality.
With Original HP Toner you get consistent, uninterrupted printing that keeps you on task.
Defining moments, vibrant results.
Features
Black toner cartridges quantity1
Black toner page yield1100 pages
CompatibilityHP 205 toner cartridges work with: HP LaserJet Pro M180, M181
Quantity per pack1 pc(s)
Printing coloursBlack
Country of originChina, Japan
Pallet size (EU)1100 x 790 x 1148 mm
UNSPSC-code44103103
Layers per pallet10 pc(s)
Master (outer) cases per pallet300 pc(s)
Products per pallet (EU)216 pc(s)
Operational conditions
Storage temperature (T-T)-20 - 40 °C
Operating temperature (T-T)15 - 30 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 80%
Weight & dimensions
Width363 mm
Depth96 mm
Height111 mm
Package depth96 mm
Package weight750 g
Weight530 g
Package width363 mm
Package height111 mm
Products per pallet300 pc(s)
Pallet dimensions (W x D x H)1100 x 986 x 1254 mm
Print quality
Packaging data
Package depth96 mm
Package weight750 g
Package width363 mm
Package height111 mm
Technical details
Country of originChina, Japan
UNSPSC-code44103103
Layers per pallet10 pc(s)
Box contentsToner cartridge; Recycling guide
Maximum number of stacking cartons40 pc(s)
Master (outer) cases per pallet layer (EU)24 pc(s)
Total carbon footprint (kg of CO2e)2.3
HP GTIN (EAN/UPC)190781106968
Brand-specific features
HP GTIN (EAN/UPC)190781106968
Sustainability
Other features
Logistics data
Pallet gross weight246 kg
Master (outer) cases per pallet layer30 pc(s)
Pallet weight (EU)183 kg
Products per pallet300 pc(s)