HP CF531A/205A Toner cartridge cyan, 900 pages ISO/IEC 19798 for HP MFP 180
SKU
CF531A
Login for pricing
In Stock: 2 available
205A Cyan Original LaserJet Toner Cartridge
  • Original HP 205A Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
  • HP 205 toner cartridges work with: HP LaserJet Pro M180, M181
  • 1 Cyan (~900 pages)
  • Reliable printing you can trust
  • Depend on Original HP 205A Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
  • Toner cartridge; Recycling guide
More Information
Printing colours Cyan
Brand compatibility HP
Capacity 900.00
Colour cyan
SKU CF531A
EAN 0190781106975
Defining moments, vibrant results.
OEM HP CF531A Cyan 900 Pages Original Toner 205A. Compatible with the following machines: Colour LaserJet Pro MFP M180N | Colour LaserJet Pro MFP M181FW
Features
Colour toner page yield900 pages
CompatibilityHP 205 toner cartridges work with: HP LaserJet Pro M180, M181
Quantity per pack1 pc(s)
Printing coloursCyan
Country of originJapan
Pallet size (EU)1100 x 790 x 1148 mm
Operational conditions
Storage temperature (T-T)-20 - 40 °C
Operating temperature (T-T)15 - 30 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 80%
Weight & dimensions
Width363 mm
Depth96 mm
Height111 mm
Package depth96 mm
Package weight750 g
Weight530 g
Package width363 mm
Package height111 mm
Products per pallet300 pc(s)
Pallet dimensions (W x D x H)1100 x 986 x 1254 mm
Print quality
Packaging data
Package depth96 mm
Package weight750 g
Package width363 mm
Package height111 mm
Technical details
Country of originJapan
Total carbon footprint (kg of CO2e)2.3
HP GTIN (EAN/UPC)190781106975
Brand-specific features
HP GTIN (EAN/UPC)190781106975
Other features
Pallet weight (EU)183 kg
Products per pallet300 pc(s)