HP CF533A/205A Toner cartridge magenta, 900 pages ISO/IEC 19798 for HP MFP 180
SKU
CF533A
Login for pricing
In Stock: 4 available
205A Magenta Original LaserJet Toner Cartridge
  • Original HP 205A Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
  • HP 205 toner cartridges work with: HP LaserJet Pro M180, M181
  • 1 Magenta (~900 pages)
  • Reliable printing you can trust
  • Depend on Original HP 205A Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
  • Toner cartridge; Recycling guide
More Information
Printing colours Magenta
Brand compatibility HP
Capacity 900.00
Colour magenta
SKU CF533A
EAN 0190781106999
Features
Colour toner page yield900 pages
Brand compatibilityHP
OEM codeCF533A
Cartridge capacityStandard Yield
Print technologyLaser
Printing coloursMagenta
Country of originJapan
HP segmentSmall medium business
Pallet size (EU)1100 x 790 x 1148 mm
UNSPSC-code44103103
Pallet weight (imperial)244.9 kg (540 lbs)
Pallet dimensions (W x D x H) (imperial)1099.8 x 985.5 x 1254.8 mm (43.3 x 38.8 x 49.4")
Operational conditions
Storage temperature (T-T)-20 - 40 °C
Storage relative humidity (H-H)10 - 90%
Operating temperature (T-T)15 - 30 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 80%
Weight & dimensions
Width363 mm
Depth96 mm
Height111 mm
Package depth96 mm
Package weight750 g
Weight530 g
Package width363 mm
Package height111 mm
Products per pallet300 pc(s)
Pallet dimensions (W x D x H)1100 x 986 x 1254 mm
Print quality
Print technologyLaser
Packaging data
Package depth96 mm
Package weight750 g
Package width363 mm
Package height111 mm
Technical details
OEM codeCF533A
Country of originJapan
UNSPSC-code44103103
Harmonized System (HS) code84439990
Total carbon footprint (kg of CO2e)2.3
HP GTIN (EAN/UPC)190781106999
Brand-specific features
HP GTIN (EAN/UPC)190781106999
Other features
Recycling guideYes
Packaging content
Recycling guideYes
Logistics data
Pallet gross length98.6 cm
Pallet gross height125.4 cm
Pallet gross weight246 kg
Master (outer) cases per pallet layer30 pc(s)
Pallet gross width110 cm
Pallet weight (EU)183 kg
Products per pallet300 pc(s)