SKU
U0SL1AM
Login for pricing
In Stock:
2 available
131A 3-pack Cyan/Magenta/Yellow Original LaserJet Toner Cartridges
- Original HP 131A Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
- 1 Cyan (~1,800 pages); 1 Magenta (~1,800 pages); 1 Yellow (~1,800 pages)
- Reliable printing you can trust
- Depend on Original HP 131A Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
- 3 toner cartridges; Recycling guide
| Printing colours | Cyan,Magenta,Yellow |
|---|---|
| Brand compatibility | HP |
| Capacity | 1800.00 |
| Colour | cyan magenta yellow |
| SKU | U0SL1AM |
| EAN | 0888182055885 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Legendary performance
Trust Original HP Toner for impactful prints and exceptional printing performance you can count on.
Reliable, professional quality.
With Original HP Toner you get consistent, uninterrupted printing that keeps you on task.
Defining moments, vibrant results.
| Features | |
|---|---|
| Type | Original |
| Colour toner page yield | 1800 pages |
| Compatibility | HP 131 toner cartridges work with: |
| Quantity per pack | 3 pc(s) |
| Brand compatibility | HP |
| OEM code | U0SL1AM |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Print technology | Laser printing |
| Country of origin | Japan |
| HP segment | Business |
| Total amount of recycled materials used for making | 19% |
| Pallet size (EU) | 1200 x 800 x 1139 mm |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 54 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 54 pc(s) |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 25 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 365 mm |
| Depth | 300 mm |
| Height | 110 mm |
| Package depth | 300 mm |
| Package weight | 2.4 kg |
| Weight | 1.8 kg |
| Package width | 365 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 110 mm |
| Products per pallet | 54 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 800 x 1139 mm |
| Print quality | |
| Packaging data | |
| Package depth | 300 mm |
| Package weight | 2.4 kg |
| Package width | 365 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 110 mm |
| Technical details | |
| Type | Original |
| OEM code | U0SL1AM |
| Country of origin | Japan |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Box contents | 3 toner cartridges; Recycling guide |
| Maximum number of stacking cartons | 36 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 6 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 4.5 |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 888182055885 |
| Brand-specific features | |
| Sustainability | |
| Other features | |
| Logistics data | |
| Pallet gross weight | 150.1 kg |
| Master (outer) cases per pallet layer | 9 pc(s) |
| Pallet weight (EU) | 150.1 kg |