HP W2071A/117A Toner-kit cyan, 700 pages ISO/IEC 19798 for HP Color Laser 150
SKU
W2071A
Login for pricing
In Stock: 154 available
117A Cyan Original Laser Toner Cartridge
  • Original HP 117A Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
  • HP 117 toner cartridges work with: HP Laser 150, 178, 179
  • 1 Cyan (~700 pages)
  • Reliable printing you can trust
  • Depend on Original HP 117A Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
  • Toner cartridge; Recycling guide
More Information
Printing colours Cyan
Brand compatibility HP
Capacity 700.00
Colour cyan
SKU W2071A
EAN 0193424172818
Manufacturer HP
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
Legendary performance
Trust Original HP Toner for impactful prints and exceptional printing performance you can count on.
Reliable, professional quality.
With Original HP Toner you get consistent, uninterrupted printing that keeps you on task.
Defining moments, vibrant results.
Features
Supply typeSingle pack
TypeOriginal
Colour toner cartridges quantity1
Colour toner page yield700 pages
CompatibilityHP 117 toner cartridges work with: HP Laser 150, 178, 179
Quantity per pack1 pc(s)
Brand compatibilityHP
OEM codeW2071A
Cartridge capacityStandard Yield
Print technologyLaser printing
Printing coloursCyan
Country of originChina
HP segmentSmall medium business
UNSPSC-code44103103
Pallet weight (imperial)303.5 kg (669 lbs)
Pallet dimensions (W x D x H) (imperial)1173.5 x 736.6 x 2372.4 mm (46.2 x 29 x 93.4")
Layers per pallet30 pc(s)
Master (outer) cases per pallet360 pc(s)
Operational conditions
Storage temperature (T-T)-20 - 40 °C
Storage relative humidity (H-H)10 - 90%
Operating temperature (T-T)10 - 30 °C
Operating relative humidity (H-H)20 - 80%
Weight & dimensions
Width288 mm
Depth124 mm
Height22 mm
Package depth181 mm
Package weight830 g
Weight430 g
Package width387 mm
Package height79 mm
Products per pallet360 pc(s)
Pallet dimensions (W x D x H)1173 x 736 x 2372 mm
Print quality
Print technologyLaser printing
Packaging data
Package depth181 mm
Package weight830 g
Package width387 mm
Package height79 mm
Technical details
TypeOriginal
OEM codeW2071A
Country of originChina
UNSPSC-code44103103
Layers per pallet30 pc(s)
Box contentsToner cartridge; Recycling guide
Maximum number of stacking cartons30 pc(s)
Harmonized System (HS) code84439990
HP GTIN (EAN/UPC)193424172818
Brand-specific features
HP GTIN (EAN/UPC)193424172818
Other features
Logistics data
Pallet gross length73.6 cm
Pallet gross height2.37 m
Pallet gross weight303 kg
Master (outer) cases per pallet layer12 pc(s)
Pallet gross width117.3 cm
Products per pallet360 pc(s)