HP W2413A/216A Toner cartridge magenta, 850 pages ISO/IEC 19752 for HP M 155
SKU
W2413A
Login for pricing
In Stock: 19 available
216A Magenta Original LaserJet Toner Cartridge
  • Original HP 216A Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
  • HP 216 toner cartridges work with: HP LaserJet Pro M182, M183
  • 1 Magenta (~850 pages)
  • Reliable printing you can trust
  • Depend on Original HP 216A Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
  • Toner cartridge; Recycling guide
More Information
Printing colours Magenta
Brand compatibility HP
Capacity 850.00
Colour magenta
SKU W2413A
EAN 0193905265282
Print technologyLaser printing
Printing coloursMagenta
Country of originJapan, United States
HP segmentHome
Pallet size (EU)1100 x 790 x 1148 mm
UNSPSC-code44103103
Pallet weight (imperial)244.9 kg (540 lbs)
Pallet dimensions (W x D x H) (imperial)1099.8 x 985.5 x 1254.8 mm (43.3 x 38.8 x 49.4")
Operational conditions
Storage temperature (T-T)-20 - 40 °C
Operating temperature (T-T)10 - 32.5 °C
Operating relative humidity (H-H)20 - 80%
Weight & dimensions
Width363 mm
Depth96 mm
Height111 mm
Package depth96 mm
Package weight750 g
Weight530 g
Package width363 mm
Package typeBox
Package height111 mm
Products per pallet300 pc(s)
Pallet dimensions (W x D x H)1100 x 986 x 1254 mm
Packaging data
Package depth96 mm
Package weight750 g
Package width363 mm
Package typeBox
Package height111 mm
Technical details
TypeOriginal
Harmonized System (HS) code84439990
HP GTIN (EAN/UPC)193905265282
Brand-specific features
HP GTIN (EAN/UPC)193905265282
Other features
Products per pallet300 pc(s)