C31NANOTRIPLED140UK
Login for pricing
In Stock: 8 available
USB-C Metal Nano 3x Display Dock, 2x HDMI 1x USB-C video with Power Delivery 140W + Universal Charger 140 W
  • Small, yet powerful metal USB-C dock that can connect up to three external monitors
  • Brushed aluminum construction ensures the dock is durable enough to withstand frequent travel
  • Two HDMI ports and one USB-C video/data port are available to connect your screens
  • The combined 3.5mm audio/mic port can connect, for example, integrated headphones with microphone
  • The docking station supports up to 140W of power to a connected laptop or tablet
  • Note: 140W USB-C power supply included. The dock can also be used with the USB-C PSU supplied with your laptop, so is available as a standalone item, P/N C31NANOTRIPLEDOCKPD
More Information
SKU C31NANOTRIPLED140UK
EAN 8595611707414
Manufacturer i-tec
Availability In Stock
Product Family Metal
PDF URLs View PDF
Small but very powerful metal USB-C docking station capable of supporting up to three external monitors simultaneously*. Simply connect your laptop or tablet (no need to install drivers) and reap the benefits of quick USB data transfer, connection to the internet via a LAN port, and the ability to connect your headset. And of course, the docking station can also power your laptop with up to 140 W **, meaning you will be able to charge all laptops and tablets that support charging via USB-C (USB-C Power Delivery).
- Connect up to three external monitors
- Power delivery: up to 140 W **
- Fitted with two HDMI and one USB-C video port
- Combined jack for audio and microphone on the front panel
- Supports Windows 10/11, macOS, Android, Chrome OS and Linux
- USB-C Charger 140W included
** If your laptop or tablet supports the new and modern USB-C Power Delivery PD 3.1 charging protocol, the docking station will offer charging power up to 140W (if you have PD 3.0 protocol, the charging power will be up to 100W)
Ports & interfaces
Combo headphone/mic portYes
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity0
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity1
USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity1
USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity4
Headphone connectivity3.5 mm
Host interfaceUSB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C
USB 2.0 ports quantity2
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
HDMI ports quantity2
Connectivity technologyWired
USB Power Delivery (USB PD)Yes
USB Power Delivery revision3.1
USB Power Delivery up to140 W
Network
Ethernet LANYes
Ethernet LAN data rates10,100,1000 Mbit/s
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
Performance
Maximum digital resolution3840 x 2160 pixels
Number of displays supported3
Product colourGrey
Card reader integratedYes
Data transfer rate10 Gbit/s
Product colourGrey
Data transfer rate10 Gbit/s
Power source typeAC
Input current1.8 A
Compatible power plug typesUK
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50-60 Hz
Output voltage5 / 9 / 12 / 15 / 20 / 28 V
Output current5 A
Power supply140 W
Linux operating systems supportedYes
Other operating systems supportedChromeOS
Mobile operating systems supportedAndroid, iOS, iPadOS
Weight & dimensions
Weight142 g
Width155.2 mm
Depth60.3 mm
Height18 mm
Packaging content
Quick start guideYes
Compare Products
Product i-tec Metal USB-C Nano 3x Display Dock, 2x HDMI 1x USB-C video with Power Delivery 140W + Universal Charger 140 W i-tec Metal USB-C Nano 3x Display Dock... Login for pricing
StarTech.com Triple-Monitor USB 3.0 Docking Station - 1x HDMI - 2x DisplayPort
Bestseller
StarTech.com Triple-Monitor USB 3.0 Do... Login for pricing
StarTech.com 4K USB-C Dock , Triple UHD 4K Monitor Docking Station, Mac & Windows, USB C to HDMI & DisplayPort, 60W Power Delivery, 5x USB 5Gbps Hub - TAA StarTech.com 4K USB-C Dock , Triple UH... Login for pricing