C31NANOVGA100UK
Login for pricing
In Stock: 10 available
USB-C Metal Nano Dock HDMI/VGA with LAN + Charger 100W
  • Small metal USB-C dock that can easily connect an external monitor or projector
  • Brushed aluminum construction ensures the dock is durable enough to withstand frequent travel
  • HDMI and one VGA ports are available
  • 3x USB 3.0 and 1x USB-C port allow you to easily connect your USB devices and peripherals
  • The combined 3.5mm audio/mic port can connect, for example, integrated headphones with microphone
  • The docking station supports up to 100W of power to a connected laptop or tablet
  • Note: 100W power supply included
More Information
Product colour Grey
SKU C31NANOVGA100UK
EAN 8595611707148
Manufacturer i-tec
Availability In Stock
Product Family Metal
PDF URLs View PDF
DOCKING STATION
Small metal USB-C docking station capable of easily connecting an external monitor or projector via an HDMI or VGA port. Simply connect your laptop or tablet (no need to install drivers) and reap the benefits of quick USB data transfer, connection to the internet via a LAN port, and the ability to connect your headset. And of course, the docking station can also power your laptop with up to 100 W, meaning you will be able to charge all laptops and tablets that support charging via USB-C (USB-C Power Delivery).
- Easily plug in an external monitor with resolution of up to 4K/30 Hz
- Power delivery: up to 100 W
- 3x USB 3.0 and 1x USB-C port will allow you to easily connect your USB devices and peripherals.
- SD and microSD slot will come in handy especially for owners of smartphones and digital cameras
- Combined jack for audio and microphone (headset) on the front panel
- Supports Windows 10, macOS, Android, Chrome OS and Linux
CHARGER
This universal USB-C power adapter with power of 100 W is a great choice for powering any laptop or other device equipped with a USB-C connector that supports USB-C Power Delivery with a maximum power demand of 100 W.
The voltage is set automatically according to the USB Power Delivery specification 2.0 v1.2 in the individual profiles in following steps: 5 V / 9 V / 12 V / 15 V / 19 V / 20 V with max. 5 A current consumption. The power adapter is lightweight and very portable; it is equipped with intelligent current overload, overvoltage, short circuit and overheating protection.
Ports & interfaces
Combo headphone/mic portYes
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity3
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity2
Host interfaceUSB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C
USB 2.0 ports quantity0
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
HDMI ports quantity1
VGA (D-Sub) ports quantity1
Connectivity technologyWired
USB Power Delivery (USB PD)Yes
USB Power Delivery up to100 W
Network
Ethernet LANYes
Ethernet LAN data rates10,100,1000 Mbit/s
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
Performance
Number of displays supported2
Product colourGrey
Card reader integratedYes
LED indicatorsYes
Compatible memory cardsMicroSD (TransFlash), SD
HD type4K Ultra HD
Housing materialAluminium
Maximum refresh rate60 Hz
Technical details
Short circuit protectionYes
Overload protectionYes
Compatible power plug typesUK
Power cable length1.5 m
Power supply100 W
USB cable length0.3 m
Short circuit protectionYes
Overload protectionYes
Linux operating systems supportedYes
Other operating systems supportedAndroid, ChromeOS
Indication
LED indicatorsYes
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 100%
Weight & dimensions
Weight100 g
Width115 mm
Depth60 mm
Height18 mm
Package weight600 g
Package width191 mm
Package depth97 mm
Package height23 mm
Packaging data
Package weight600 g
Package width191 mm
Package depth97 mm
Package height23 mm
Packaging content
Quick start guideYes
ManualYes
Cables includedAC
AC adapter includedYes
Other features
You may also be interested in
Compare Products
Product i-tec Metal USB-C Nano Dock HDMI/VGA with LAN + Charger 100W i-tec Metal USB-C Nano Dock HDMI/VGA w... Login for pricing