C31TRIVIDPRO100WUK
Login for pricing
In Stock: 59 available
USB-C DP Dual HDMI Docking Station with Power Delivery 100 W + Universal Charger 100W, UK
  • 6x USB-ports (5x USB-A, 1x USB-C) make it easy to connect multiple USB devices and peripherals.
  • Provides up to 100W Power Delivery for compatible USB-C, USB4 and Thunderbolt laptops & tablets. The host device must support USB-C Power Delivery.
  • Combo 3.5 mm audio input/output jack for easy connection to headset or speakers.
  • Power-saving On/Off switch to reduce energy consumption when the docking station is not in use.
  • Note: USB-C 100W charger included.
More Information
SKU C31TRIVIDPRO100WUK
EAN 8595611707483
Manufacturer i-tec
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
A high-performance USB-C office dock that supports up to 3x external 4K monitors. The dock is compatible with any laptop equipped with a USB-C, USB4 or Thunderbolt 3/4/5 port. Of course, it supports charging of your laptop or tablet, up to 100 W.
- Connect up to three external 4K monitors
- Refresh rate up to 240Hz (when connected to a single 1440p monitor)
- Power delivery: up to 100W
- 2x HDMI, 1x DisplayPort++
- Gigabit Ethernet RJ-45 provides a reliable, robust and high-speed
- Audio and microphone combo jack on the front panel
- Docking station power switch allows for maximum power savings
- Supports Windows 10/11, macOS, Android, iPadOS, ChromeOS and Linux
Ports & interfaces
Combo headphone/mic portYes
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity3
USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity2
Host interfaceUSB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C
USB 2.0 ports quantity2
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
HDMI ports quantity2
HDMI version2.0
DisplayPorts quantity1
Headphone outputs1
Connectivity technologyWired
USB Power Delivery (USB PD)Yes
USB Power Delivery up to100 W
DisplayPort version1.4
USB Type-C DisplayPort Alternate ModeYes
Network
Ethernet LANYes
Ethernet LAN data rates10,100,1000 Mbit/s
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
Performance
Maximum digital resolution3840 x 2160 pixels
Number of displays supported3
On/off switchYes
Product colourBlack
Card reader integratedNo
Brand compatibilityUniversal
Cable lock slotYes
Plug and PlayYes
LED indicatorsYes
Data transfer rate10 Gbit/s
Cable lock slot typeKensington
VESA mountingYes
Maximum refresh rate240 Hz
Technical details
Product colourBlack
Brand compatibilityUniversal
Cable lock slotYes
Short circuit protectionYes
Plug and PlayYes
Overload protectionYes
Data transfer rate10 Gbit/s
Storage
Card reader integratedNo
Power
Power source typeUSB
Input current2.3 A
Power consumption (max)100 W
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50/60 Hz
Power consumption (typical)10 W
Output voltage5 - 20 V
Output current5 A
Power connectorUSB Type-C
USB cable length1 m
Short circuit protectionYes
Overload protectionYes
Software
Windows operating systems supportedWindows 10, Windows 11
Mac operating systems supportedYes
Linux operating systems supportedYes
Other operating systems supportedAndroid, ChromeOS, iPadOS
Indication
LED indicatorsYes
Weight & dimensions
Weight340 g
Width113 mm
Depth113 mm
Height31.2 mm
Design
Cable lock slot typeKensington
Packaging data
Quantity per pack1 pc(s)
Packaging content
Quantity per pack1 pc(s)
Other features
You may also be interested in
Compare Products
Product i-tec USB-C DP Dual HDMI Docking Station with Power Delivery 100 W + Universal Charger 100W
Hot Product
i-tec USB-C DP Dual HDMI Docking Stati... Login for pricing
StarTech.com Triple-Monitor USB 3.0 Docking Station - 1x HDMI - 2x DisplayPort
Bestseller
StarTech.com Triple-Monitor USB 3.0 Do... Login for pricing
StarTech.com 4K USB-C Dock , Triple UHD 4K Monitor Docking Station, Mac & Windows, USB C to HDMI & DisplayPort, 60W Power Delivery, 5x USB 5Gbps Hub - TAA StarTech.com 4K USB-C Dock , Triple UH... Login for pricing
i-tec USB 3.0 / USB-C / Thunderbolt 3 Dual Display Docking Station
New
i-tec USB 3.0 / USB-C / Thunderbolt 3... Login for pricing
StarTech.com Thunderbolt 3 Dock - Dual Monitor 4K 60Hz TB3 Laptop Docking Station with DisplayPort - 85W Power Delivery Charging - 6-Port USB 3.0 Hub, SD 4.0, GbE, Audio - Windows & Mac StarTech.com Thunderbolt 3 Dock - Dual... Login for pricing