C31HDMIDPDOCKPD100UK
Login for pricing
In Stock: 73 available
USB-C HDMI DP Docking Station with Power Delivery 100 W + Universal Charger 100 W
  • 6x USB-ports (5x USB-A, 1x USB-C) make it easy to connect multiple USB devices and peripherals
  • Provides up to 100W Power Delivery for compatible USB-C and Thunderbolt laptops & tablets. The host device must support USB-C Power Delivery
  • Combo 3.5 mm audio input/output jack for easy connection to headset or speakers
  • Power-saving On/Off switch to reduce energy consumption when the docking station is not in use
  • Note: 100W power supply included. The dock can also be used with the USB-C PSU supplied with your laptop, so is available as a standalone item, P/N C31HDMIDPDOCKPD
More Information
SKU C31HDMIDPDOCKPD100UK
EAN 8595611704802
Manufacturer i-tec
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
USB-C office docking station with support for up to 2 external monitors with 4K resolution. The station is compatible with any laptop equipped with a USB-C or Thunderbolt 3 port. 6x USB ports, reliable and quick connection to your business network thanks to an integrated LAN port and support for installation behind a monitor make the docking station an ideal partner for professionals. And of course, the station is capable of charging your laptop or tablet with up to 100 W.
The docking station also comes with a USB-C power adapter with a total power of 100 W (USB-C port: 100 W)
- Connect up to two 4K/30 Hz external monitors
- Power delivery: up to 100 W (USB-C power adapter with a total power of 100 W is included)
- 1x HDMI, 1x DisplayPort
- Combined jack for audio and microphone on the front panel
- Kensington lock protects against theft, particularly in shared offices or public spaces
- On/off switch for maximum energy savings
- Supports Windows 10, macOS X, Android, ChromeOS and Linux
Ports & interfaces
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity3
USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity2
Host interfaceUSB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A + Type-C
USB 2.0 ports quantity2
HDMI ports quantity1
Connectivity technologyWired
USB Power DeliveryYes
USB Power Delivery up to100 W
Power
Power source typeAC, USB
Compatible power plug typesUK
AC input voltage100-240 V
AC input frequency50-60 Hz
Output voltage5, 9, 12, 15, 20 V
Output current5 A
Power supply112 W
Software
Windows operating systems supportedYes
Mac operating systems supportedYes
Linux operating systems supportedYes
Other operating systems supportedAndroid
Weight & dimensions
Weight245 g
Design
Technical details
Harmonized System (HS) code84733020
Logistics data
You may also be interested in
Compare Products
Product i-tec USB-C HDMI DP Docking Station with Power Delivery 100 W + Universal Charger 100 W
Hot Product
i-tec USB-C HDMI DP Docking Station wi... Login for pricing
StarTech.com Triple-Monitor USB 3.0 Docking Station - 1x HDMI - 2x DisplayPort
Bestseller
StarTech.com Triple-Monitor USB 3.0 Do... Login for pricing
StarTech.com 4K USB-C Dock , Triple UHD 4K Monitor Docking Station, Mac & Windows, USB C to HDMI & DisplayPort, 60W Power Delivery, 5x USB 5Gbps Hub - TAA StarTech.com 4K USB-C Dock , Triple UH... Login for pricing