C31TRI4KDPDPRO100UK
Login for pricing
In Stock: 104 available
USB-C HDMI Dual DP Docking Station with Power Delivery 100 W + i-tec Universal Charger 100 W
  • 6x USB-ports (5x USB-A, 1x USB-C) make it easy to connect multiple USB devices and peripherals
  • Provides up to 100W Power Delivery for compatible USB-C, USB4 and Thunderbolt laptops & tablets. The host device must support USB-C Power Delivery
  • Combo 3.5 mm audio input/output jack for easy connection to headset or speakers
  • Power-saving On/Off switch to reduce energy consumption when the docking station is not in use
  • Note: 100W power supply included. The dock can also be used with the USB-C PSU supplied with your laptop, so is available as a standalone item, P/N C31TRIPLE4KDOCKPDPRO
More Information
Product colour Black
SKU C31TRI4KDPDPRO100UK
EAN 8595611706141
Manufacturer i-tec
Availability In Stock
Product Videos View Video
PDF URLs View PDF
A high-performance USB-C office dock that supports up to 3x external 4K monitors. The dock is compatible with any laptop equipped with a USB-C, USB4 or Thunderbolt 3/4 port. Of course, it supports charging of your laptop or tablet, up to 100 W.
The dock can be purchased in two variants:
1. without the included USB-C charging adapter (product code C31TRIPLE4KDOCKPDPRO)
2. with the included 100W adapter (this variant)
- Connect up to three external 4K/30Hz monitors
- Refresh rate up to 360Hz (when connected to a single 1080p monitor)
- Power delivery: up to 100W
- 1x HDMI, 2x DisplayPort++
- Internet connection with 10/100/1000 Mbps support
- Combination audio and microphone jack on the front panel
- Docking station power switch allows for maximum power savings
- Supports Windows 10, macOS, Android, iPadOS, ChromeOS and Linux
Ports & interfaces
Combo headphone/mic portYes
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity3
USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity2
Host interfaceUSB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C
USB 2.0 ports quantity2
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
HDMI ports quantity1
DisplayPorts quantity2
Connectivity technologyWired
USB Power DeliveryYes
USB Power Delivery up to100 W
DisplayPort version1.4
Network
Ethernet LANYes
Ethernet LAN data rates10,100,1000 Mbit/s
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
Performance
Number of displays supported3
On/off switchYes
Product colourBlack
Card reader integratedNo
Cable lock slotYes
Data transfer rate10 Gbit/s
Cable lock slot typeKensington
Maximum refresh rate144 Hz
Technical details
Cable lock slotYes
Data transfer rate10 Gbit/s
Storage
Card reader integratedNo
Power
Power source typeAC
Input current2.3 A
Compatible power plug typesUK
AC input voltage100-240 V
AC input frequency50-60 Hz
Output voltage5/9/12/19/20 V
Output current5 A
Power supply100 W
USB cable length1 m
Software
Windows operating systems supportedYes
Mac operating systems supportedYes
Linux operating systems supportedYes
Other operating systems supportedChromeOS
Mobile operating systems supportedAndroid, iOS
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 100%
Weight & dimensions
Weight340 g
Width113 mm
Depth113 mm
Height31.2 mm
Design
Cable lock slot typeKensington
Packaging content
ManualYes
AC adapter includedYes
You may also be interested in
Compare Products
Product i-tec USB-C HDMI Dual DP Docking Station with Power Delivery 100 W + Universal Charger 100 W
Hot Product
i-tec USB-C HDMI Dual DP Docking Stati... Login for pricing
StarTech.com Triple-Monitor USB 3.0 Docking Station - 1x HDMI - 2x DisplayPort
Bestseller
StarTech.com Triple-Monitor USB 3.0 Do... Login for pricing
StarTech.com 4K USB-C Dock , Triple UHD 4K Monitor Docking Station, Mac & Windows, USB C to HDMI & DisplayPort, 60W Power Delivery, 5x USB 5Gbps Hub - TAA StarTech.com 4K USB-C Dock , Triple UH... Login for pricing
i-tec USB 3.0 / USB-C / Thunderbolt 3 Dual Display Docking Station
New
i-tec USB 3.0 / USB-C / Thunderbolt 3... Login for pricing
StarTech.com Thunderbolt 3 Dock - Dual Monitor 4K 60Hz TB3 Laptop Docking Station with DisplayPort - 85W Power Delivery Charging - 6-Port USB 3.0 Hub, SD 4.0, GbE, Audio - Windows & Mac StarTech.com Thunderbolt 3 Dock - Dual... Login for pricing