C31FLAT2PDPRO100WUK
Login for pricing
In Stock: 49 available
USB-C Metal Ergonomic 3x 4K Display Docking Station with Power Delivery 100 W + i-tec Universal Charger 100 W
  • Docking station that can also be used as a laptop stand
  • Ergonomic design with aluminium housing, the dock has an integrated 60cm USB-C cable, making it suitable for use with all laptops & tablets with displays up to and including 15"
  • Provides up to 100W Power Delivery for compatible laptops and tablets with USB-C and Thunderbolt (Host device must support USB-C Power Delivery)
  • Combined 3.5mm audio input/output for easy connection of headset or speakers
More Information
Product colour Silver
SKU C31FLAT2PDPRO100WUK
EAN 8595611706646
Manufacturer i-tec
Availability In Stock
Ergonomic metal USB-C dock with support for up to 3 external monitors. The dock is compatible with any laptop equipped with a USB-C or Thunderbolt port (the 60 cm long integrated cable is long enough to connect all laptops with screens up to 15″). The dock provides 4 USB ports, reliable and fast connectivity to corporate networks thanks to the integrated LAN port and a power supply of up to 100 W. The design of the dock also allows it to be used as a laptop stand.
The docking station is available in two versions:
1. without the included USB-C charging adapter (product code C31FLAT2PDPRO)
2. with the included 100W adapter (product code C31FLAT2PDPRO100W/UK).
- Connect up to three external monitors with up to 4K resolution*.
- Power: up to 100W
- Provides 2x DisplayPort and HDMI
- 4x USB 3.2 (5 Gbps) ports allow you to easily connect your USB devices and peripherals.
- Combination audio and microphone (headset) jack on the front panel
- SD and microSD card readers
- Metal body
- Can also be used as a handy laptop stand
Universal power adapter
This 100W USB-C Universal Power Adapter is a great choice for powering any laptop or other USB-C equipped device that supports USB-C Power Delivery with a maximum power requirement of 100W.
Ports & interfaces
Combo headphone/mic portYes
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity4
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity1
Headphone connectivity3.5 mm
Host interfaceUSB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
HDMI ports quantity1
DisplayPorts quantity2
Connectivity technologyWired
USB Power DeliveryYes
USB Power Delivery up to100 W
Network
Ethernet LANYes
Ethernet LAN data rates10,100,1000 Mbit/s
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
Performance
Number of displays supported3
Product colourSilver
Card reader integratedYes
Data transfer rate5 Gbit/s
Compatible memory cardsMicroSD (TransFlash), SD
Housing materialAluminium
Maximum refresh rate60 Hz
Technical details
Data transfer rate5 Gbit/s
Storage
Card reader integratedYes
Power
Power source typeAC
Input current2.3 A
Power consumption (max)100 W
Compatible power plug typesUK
AC input voltage100-240 V
AC input frequency50-60 Hz
Output voltage5/9/12/15/19/20 V
Output current5 A
USB cable length0.6 m
Software
Windows operating systems supportedYes
Mac operating systems supportedYes
Linux operating systems supportedYes
Other operating systems supportedAndroid, ChromeOS
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 100%
Weight & dimensions
Weight268 g
Width270 mm
Depth85 mm
Height23 mm
Package width316 mm
Package depth130 mm
Package height30 mm
Design
Packaging data
Package width316 mm
Package depth130 mm
Package height30 mm
Packaging content
ManualYes
AC adapter includedYes
Maximum notebook screen size compatibility38.1 cm (15")
You may also be interested in
Compare Products
Product i-tec USB-C Metal Ergonomic 3x 4K Display Docking Station with Power Delivery 100 W + Universal Charger 100 W