C31NANOLANPD100UK
Login for pricing
In Stock: 8 available
USB-C Metal Nano Docking Station 4K HDMI LAN with Power Delivery 100W + i-tec Universal Charger 100W
  • Expand your desktop with an external HDMI monitor or connect a projector or TV with HDMI
  • The dock supports Ultra HD 4K video transmission with up to 4K/60Hz resolution including audio
  • 3x USB 3.2 Gen1 (5 Gbps) allows you to easily connect your USB devices and peripherals
  • The combined 3.5mm audio/mic port can connect, for example, integrated headphones with microphone
  • The docking station supports up to 100W of power to a connected laptop or tablet
  • Note: 100W power supply is included. The dock can also be used with the USB-C power supply that came with the laptop, so it is available as a standalone product, P/N C31NANODOCKLANPD
More Information
SKU C31NANOLANPD100UK
EAN 5956117073602
Manufacturer i-tec
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
Expand your desktop with an external HDMI monitor or connect a projector or TV with HDMI. The docking station supports Ultra HD 4K video up to 3840×2160@60Hz including audio.
The station also offers USB-C Power Delivery up to 100W, which is designed to power a connected laptop or tablet using your original AC adapter. The docking station also supports charging connected USB mobile devices such as smartphones, e-book readers, media players, navigation devices and tablets.
The dock also comes with a USB-C power adapter with a total of 100W (USB-C port: 100W)
- Connect external monitor up to 4K/60Hz
- Power delivery: up to 100 W (100 W power adapter included)
- Combination jack for audio and microphone
- Universal USB-C charger 100W
- Supports Windows 10/11, macOS, Android, ChromeOS, iPad OS and Linux
Ports & interfaces
Combo headphone/mic portYes
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity3
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity1
Host interfaceUSB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C
USB 2.0 ports quantity0
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
HDMI ports quantity1
Connectivity technologyWired
USB Power Delivery (USB PD)Yes
USB Power Delivery up to100 W
Network
Ethernet LANYes
Ethernet LAN data rates100,1000 Mbit/s
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
Performance
Number of displays supported1
Product colourGrey
Card reader integratedYes
Data transfer rate5 Gbit/s
Compatible memory cardsMicroSD (TransFlash), SD
HD type4K Ultra HD
Housing materialAluminium
Maximum refresh rate120 Hz
Technical details
Product colourGrey
Data transfer rate5 Gbit/s
Storage
Card reader integratedYes
Power
Power source typeAC
Compatible power plug typesUK
Output voltage5 / 9 / 12 / 15 / 20 V
Output current5 A
Power supply100 W
Software
Windows operating systems supportedYes
Mac operating systems supportedYes
Linux operating systems supportedYes
Other operating systems supportedAndroid, ChromeOS
Weight & dimensions
Weight85 g
Width130 mm
Depth43 mm
Height15 mm
Design
Packaging content
ManualYes
AC adapter includedYes
You may also be interested in
Compare Products
Product i-tec USB-C Metal Nano Docking Station 4K HDMI LAN with Power Delivery 100W + Universal Charger 100W i-tec USB-C Metal Nano Docking Station... Login for pricing