iiyama ProLite XUB2493HS-B6 computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD LED Black
SKU
XUB2493HS-B6
Login for pricing
In Stock: 2564 available
24” IPS 3-side borderless monitor with height adjustable stand
  • IPS Technology
  • HAS (150mm) + PIVOT
  • Flicker-free + Blue light
  • Speakers and headphones
More Information
Display 23.8" 1920 x 1080 pixels
Native aspect ratio 16:9
Market positioning Business
SKU XUB2493HS-B6
EAN 4948570123841
Manufacturer iiyama
Availability In Stock
Product Family ProLite
Product Manuals (HTML) View Manual
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
IPS Technology
HAS (150mm) + PIVOT
HAS (150mm) + PIVOT
100Hz
100Hz
A 100Hz refresh rate translates into increased smoothness of the image. This means that flickering is reduced and therefore eye fatigue is also less noticeable. The increased frequency also means smoother transitions between contrasting colours, smoother motion scenes in both movies and gaming, and even reduced mouse cursor flickering.
Flicker-free + Blue light
Speakers and headphones
Stylish edge-to-edge design makes the ProLite XUB2493HS perfect for multi-monitor set-ups. The IPS panel technology offers accurate and consistent colour reproduction with wide viewing angles. High contrast and brightness values mean the monitor will provide excellent performance for photographic and web design. Equipped with speakers, headphone socket, HDMI and DisplayPort connections, a blue light reducer function to reduce eye fatigue and an ergonomic 150mm height adjustable stand for optimal user comfort, make this 24’’ monitor a great choice for both multi-monitor configuration and office applications.
Display
HDCPYes
Display brightness (typical)250 cd/m²
Screen shapeFlat
Display number of colours16.7 million colours
Native aspect ratio16:9
DDC/CIYes
Maximum refresh rate100 Hz
sRGB coverage (typical)96%
Display surfaceMatt
HD typeFull HD
Display technologyLED
Contrast ratio (dynamic)80000000:1
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Pixel pitch0.275 x 0.275 mm
Horizontal scan range30 - 115 kHz
Viewable size, horizontal52.7 cm
Viewable size, vertical29.6 cm
Digital horizontal frequency30 - 115 kHz
Display resolution1920 x 1080 pixels
Response time0.5 ms
Display diagonal60.5 cm (23.8")
Contrast ratio (typical)1300:1
NTSC coverage (typical)72%
TouchscreenNo
Panel typeIPS
Display diagonal (metric)60.5 cm
Response time (MPRT)0.5 ms
Audio
Built-in speaker(s)Yes
RMS rated power4 W
Performance
Built-in speaker(s)Yes
RMS rated power4 W
AMD FreeSyncYes
Low Blue Light technologyYes
Flicker-free technologyYes
Management features
On Screen Display (OSD)Yes
Multimedia
Number of speakers2
RMS rated power4 W
Design
Market positioningBusiness
Feet colourBlack
Product colourBlack
Ports & interfaces
Headphone outYes
HDMI ports quantity1
DisplayPorts quantity1
HDCPYes
Headphone outputs1
HDMIYes
Technical details
Height (without stand)343 mm
Feet colourBlack
Cable lock slotYes
HDMIYes
Product colourBlack
Sustainability complianceYes
Sustainability certificatesErP
Compliance certificatesCE, EAC, PSE, REACH, RoHS, TÜV mark, UKCA, VCCI, WEEE
Packaging contentquick start guide, safety guide
Power supply typeInternal
Weight (with stand)5.1 kg
TouchscreenNo
Ergonomics
VESA mountingYes
Cable lock slotYes
Panel mounting interface100 x 100 mm
SwivellingYes
Swivel angle range-45 - 45°
Tilt angle range5 - 23°
PivotYes
On Screen Display (OSD)Yes
Pivot angle0 - 90°
Height adjustmentYes
Cable lock slot typeKensington
Cable managementYes
Tilt adjustmentYes
Adjustable height (max)15 cm
Power
Power supply typeInternal
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50/60 Hz
Power consumption (standby)0.5 W
Power consumption (typical)16 W
Power consumption (off)0.3 W
Energy efficiency class (SDR)E
Energy efficiency class (HDR)Not available
Energy consumption (SDR) per 1000 hours16 kWh
Weight & dimensions
Height (without stand)343 mm
Width (with stand)539.5 mm
Depth (with stand)209.5 mm
Height (with stand)493 mm
Weight (with stand)5.1 kg
Width539.5 mm
Weight5.1 kg
Packaging content
Stand includedYes
Quick start guideYes
Cables includedAC, HDMI
Sustainability
Sustainability complianceYes
Sustainability certificatesErP
Packaging data
Stand includedYes
Quick start guideYes
Cables includedAC, HDMI
Other features
Width539.5 mm
Weight5.1 kg
Control panelPower, Menu, + / Volume, - / Eco, Signal / Exit
Height (without stand)343 mm
You may also be interested in
Compare Products
Product iiyama ProLite XUB2493HS-B6 computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD LED Black
Hot Product
iiyama ProLite XUB2493HS-B6 computer m... Login for pricing
Hannspree HP 248 PJB computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD LED Black Hannspree HP 248 PJB computer monitor... Login for pricing
Hannspree HS 322 UPB computer monitor 81.3 cm (32") 2560 x 1440 pixels Quad HD LED Black Hannspree HS 322 UPB computer monitor... Login for pricing