JUP25102V-N
Login for pricing
In Stock: 2 available
102W GaN PD USB-C 2-Port Charger with Changeable AC Plugs
  • Includes three detachable AC plugs (EU, UK, AU types)
  • 180 cm long tethered USB-C® cable support PD 3.0 up to 100W Max
  • USB-C® female port support PD3.0 up to 20W Max
  • Provides an enormous 102W of power
  • 2-port USB-C® power delivery
  • Power distribution: USB-C® 1 + USB-C® 2: PD 82W + PD 20W (102W Max)
  • Suitable for mobile phones, tablets, consoles, and notebooks
  • Surge, overcharging, overcurrent, and overheating protection to ensure safe charging
  • Built-in intelligent IC to automatically identify devices
More Information
Charger type Indoor
SKU JUP25102V-N
EAN 4712795088342
Manufacturer j5create
Availability In Stock
The 102W GaN PD USB-C® 2-Port Charger with changeable AC Plugs can simultaneously charge two devices. The charger uses GaN technology which enables it to deliver a significant amount of power in a small package. Both the USB-C® cable and port support Power Delivery 3.0 technology. The tethered cable provides up to 100W, enabling laptops, tablets and other USB-C® devices to charge at the fastest rates possible. The USB-C® port provides up to 20W, it’s suitable for charging phones. The smart IC implemented distributed the power output to 82W and 20W, total 102W while both the USB-C® cable and USB-C® port are in use.
Performance
Country of originChina
Charger typeIndoor
Power source typeAC, USB
Fast charging technologyGaN, Power Delivery
USB Type-C ports quantity1
Number of simultaneously connected devices (max)2
Design
Product colourBlack
Cable length1.8 m
Housing materialPlastic
Technical details
Cables includedUSB Type-C
Power source typeAC, USB
AC adapter includedYes
Country of originChina
ManualYes
Ports & interfaces
Cable length1.8 m
Weight & dimensions
Width68 mm
Depth33.3 mm
Height68.5 mm
Weight245 g
Package width155 mm
Package depth95 mm
Package height43 mm
Package weight360 g
Packaging data
Included power plug typesAU, EU, UK
Cables includedUSB Type-C
Package width155 mm
Package depth95 mm
Package height43 mm
Package weight360 g
Quantity per pack1 pc(s)
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 30 °C
Packaging content
ManualYes
AC adapter includedYes
Colour
Product colourBlack
Logistics data
Export Control Classification Number (ECCN)EAR99
Other features
You may also be interested in
Compare Products
Product j5create 102W GaN PD USB-C 2-Port Charger with Changeable AC Plugs
Hot Product
j5create 102W GaN PD USB-C 2-Port Char... Login for pricing