| SKU | K32803EU |
|---|---|
| EAN | 5028252653534 |
| Manufacturer | Kensington |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Triple Video Displays
Supports up to three external monitors via 1 x HDMI® and 2 x DisplayPort™ (DP) connections – delivering up to Triple 4K @ 30Hz* or up to Single 8K @ 30Hz*. *For maximum resolution, the DSC-enabled laptop, docking station, monitor, and laptop all need to support DSC v1.2.
No Drivers or Downloads
Up to 100W Dynamic Power Delivery
Delivers power whenever and wherever you need it - to host and connected accessories even when the laptop is not docked. Supports up to 100W of power delivery to USB-C® Alt Mode laptops and provides optimal performance under any usage scenario.
USB Ports with KonstantCharge™
10-in-1 Design
Sustainability Attributes
Security Cable Lock Slots
Free Kensington DockWorks™ Software
3-Year Limited Warranty
Enjoy peace of mind knowing you’re covered by Kensington with a professional warranty.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Host interface | USB4 |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| Headphone outputs | 1 |
| DC-in jack | Yes |
| Connectivity technology | Wired |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery revision | 3.0 |
| USB Power Delivery up to | 100 W |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB4 ports quantity | 2 |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Performance | |
| Number of displays supported | 3 |
| On/off switch | Yes |
| Product colour | Black |
| Card reader integrated | No |
| Plug and Play | Yes |
| Data transfer rate | 10 Gbit/s |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Plug and Play | Yes |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Products per master (outer) case | 6 pc(s) |
| Master (outer) case width | 280 mm |
| Master (outer) case gross weight | 9 kg |
| Master (outer) case length | 485 mm |
| Master (outer) case height | 190 mm |
| Storage | |
| Power | |
| Power source type | DC |
| Output voltage | 12 V |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Design | |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package weight | 1.4 kg |
| Package width | 145 mm |
| Package depth | 235 mm |
| Package height | 87 mm |
| Weight & dimensions | |
| Package weight | 1.4 kg |
| Package width | 145 mm |
| Package depth | 235 mm |
| Package height | 87 mm |
| Packaging content | |
| Logistics data | |