27G810A-B.AEK
Login for pricing
In Stock: 31 available
24", 4K Ultra HD, (3840 x 2160), IPS, 16:9, 400 cd/m, 1ms, 1.07B, AMD FreeSync Premium, NVIDIA G-Sync, Black, 7.4kg
  • [Dual-Mode 27" IPS Display] Switch effortlessly between 4K UHD (3840x2160) at 180Hz for immersive detail and FHD (1920x1080) at 360Hz for lightning-fast action, all with VESA Certified precision
More Information
SKU 27G810A-B.AEK
EAN 8806096604243
Manufacturer LG
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
Dominate with the ideal size
Our 27-inch gaming monitor with 4K resolution delivers native 4K UHD clarity right out of the box. When you crave extra speed, switch on Dual-Mode: enjoy 4K at 180 Hz for balanced detail and fluidity, or jump to Full HD at 360 Hz for maximum frame pacing—all sustained by a 1ms GtG response that keeps every motion razor-sharp.
DisplayHDR 400 | DCI-P3 95%
Immerse in true colours, conquer the game
Dual-Mode with selectable options
switches between 360Hz - 185Hz
With VESA Certified Dual-Mode, seamlessly switch between 4K UHD 180Hz for graphically rich games and FHD 360Hz for fast-paced action. Enjoy Dual-Mode with selectable options and easily choose your favorite screen size among two refresh rate (180Hz, 360Hz) through the On-Screen Display. Plus, you can easily switch between a physical hotkey or keyboard shortcut via LG Switch, optimizing gameplay across all genres.
Overwhelming speed, diving into gaming
Certified with a widely adopted technology
Dynamic Action Sync
Black Stabilizer
Crosshair
The target point is fixed in the center to enhance shooting accuracy.
Clutter-free, sleek design
Display
HDCPYes
Display brightness (typical)400 cd/m²
Screen shapeFlat
Display number of colours1.07 billion colours
Native aspect ratio16:9
Colour gamut95%
Maximum refresh rate180 Hz
Display brightness (min)320 cd/m²
HD type4K Ultra HD
Display technologyLCD
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Pixel pitch0.1554 x 0.1554 mm
Display resolution3840 x 2160 pixels
Response time1 ms
Display diagonal68.6 cm (27")
Contrast ratio (typical)1000:1
TouchscreenNo
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
Panel typeIPS
Colour depth10 bit
DCI-P3 coverage95%
High Dynamic Range (HDR) technologyDisplayHDR 1000, DisplayHDR 400
Display diagonal (metric)68.4 cm
Colour gamut standardDCI-P3
Refresh rate optimizorYes
Response time measurement typeGTG (Gray to Gray)
Audio
Built-in speaker(s)No
Performance
Built-in speaker(s)No
Built-in cameraNo
NVIDIA G-SYNC typeG-SYNC Compatible
AMD FreeSync typeFreeSync Premium
AMD FreeSyncYes
Game modeYes
NVIDIA G-SYNCYes
VESA Adaptive Sync supportYes
Flicker-free technologyYes
Smart modesEnergy saving
Brand specific technologiesBlack Stabilizer, Crosshair
FPS counterYes
Picture processing technologyLG True Color Accuracy Pro
Multimedia
Built-in cameraNo
Design
Market positioningGaming
Country of originChina
Feet colourBlack
Product colourBlack
Detachable standYes
Camera
Ports & interfaces
Built-in USB hubYes
USB Type-A downstream ports quantity2
Headphone outYes
HDMI ports quantity2
DisplayPorts quantity1
HDCPYes
Headphone outputs4
HDMIYes
HDMI version2.1
Number of USB Type-B upstream ports quantity1
HDCP version2.3
DisplayPort out version1.4
Technical details
Height (without stand)371.6 mm
Depth (without stand)51.3 mm
Width (without stand)613.5 mm
Feet colourBlack
Cable lock slotNo
HDMIYes
Product colourBlack
Warranty period2 year(s)
Country of originChina
Power supply typeExternal
Game modeYes
Weight (with stand)7.4 kg
TouchscreenNo
Ergonomics
Wall mountableYes
VESA mountingYes
Cable lock slotNo
Panel mounting interface100 x 100 mm
SwivellingYes
PivotYes
Height adjustmentYes
Tilt adjustmentYes
Power
Power supply typeExternal
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50/60 Hz
Power consumption (standby)0.5 W
Power consumption (typical)36.6 W
Power consumption (off)0.3 W
Energy efficiency class (SDR)F
Energy efficiency class (HDR)G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours26 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours37 kWh
Weight & dimensions
Height (without stand)371.6 mm
Depth (without stand)51.3 mm
Width (without stand)613.5 mm
Width (with stand)613.5 mm
Depth (with stand)220 mm
Height (with stand)534.5 mm
Weight (with stand)7.4 kg
Weight (without stand)4.9 kg
Package width691 mm
Package depth523 mm
Package height168 mm
Package weight9.9 kg
Packaging data
Package width691 mm
Package depth523 mm
Package height168 mm
Package weight9.9 kg
Package typeBox
Stand includedYes
Quick start guideYes
Cables includedDisplayPort, HDMI
Power adapter includedYes
Packaging content
Stand includedYes
Quick start guideYes
Power adapter includedYes
Features
Other features
DCI-P3 coverage95%
Warranty period2 year(s)
FPS counterYes
Height (without stand)371.6 mm
Depth (without stand)51.3 mm
Width (without stand)613.5 mm
Package typeBox
You may also be interested in
Compare Products
Product LG 27G810A-B computer monitor 68.6 cm (27") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD LCD Black
Hot Product
LG 27G810A-B computer monitor 68.6 cm... Login for pricing
Viewsonic TD2760 computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LED Touchscreen Multi-user Black Viewsonic TD2760 computer monitor 68.6... Login for pricing