LG 43PK640S Signage Display Interactive table 109.2 cm (43") LED Wi-Fi 270 cd/m² 4K Ultra HD Black WebOS 16/7
SKU
43PK640S
Login for pricing
In Stock: 19 available
43", 3840 x 2160 (UHD), Typ. 270nit / Min. 240nit, 60Hz, 1200:1
  • Resolution : 3,840 × 2,160 (UHD)
  • Brightness : 270 nits
  • Backlight Life : 30,000 Hrs, 16 Hrs / 7 Days
  • LG Solution Compatibility
More Information
SKU 43PK640S
EAN 8806096558720
Manufacturer LG
Availability In Stock
Superb Picture Quality with Ultra HD Resolution
Slim Design
Convenient webOS Platform
Versatile Content Management with LG SuperSign CMS
Content and Group Management
Display Power Management Support
Real-Time Monitoring with LG ConnectedCare
Display
LED backlighting typeDirect-LED
TouchscreenNo
Display technologyLED
Display diagonal109.2 cm (43")
Display resolution3840 x 2160 pixels
Display brightness270 cd/m²
HD type4K Ultra HD
Response time8 ms
Contrast ratio (typical)1200:1
Contrast ratio (dynamic)1000000:1
High Dynamic Range (HDR) technologyHigh Dynamic Range 10 Pro (HDR10 Pro), Hybrid Log-Gamma (HLG)
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
Native refresh rate60 Hz
Ports & interfaces
USB portYes
RS-232CYes
Wi-FiYes
DisplayPorts quantity0
Ethernet LANYes
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
Number of antenna connectors1
Audio
Number of built-in speakers2
RMS rated power10 W
Built-in speaker(s)Yes
Audio output channels2.0 channels
Design
Product designInteractive table
Placement supportedIndoor
Product colourBlack
Performance
PurposeUniversal
Operating hours (hours/days)16/7
Analog signal format systemATSC, NTSC
Global-IPTV supportYes
Web browserYes
Wi-FiYes
Power
Power consumption (max)105 W
Power consumption (typical)80 W
Power consumption (standby)0.5 W
Input voltage100 - 240 V
Computer system
Operating system installedWebOS
Operating system version25
Weight & dimensions
Width (with stand)957 mm
Height (with stand)607 mm
Depth (with stand)237 mm
Weight (with stand)6.2 kg
Display width957 mm
Display depth58.3 mm
Display height559 mm
Display weight6.1 kg
Packaging data
Package width1070 mm
Package depth650 mm
Package height113 mm
Package weight8.4 kg
Remote control includedYes
Remote control typeL-con AKB75095376
Cables includedAC, RS-232
Packaging content
Stand includedYes
Remote control includedYes
Cables includedAC, RS-232
Network
Ethernet LANYes
Thin Client
Technical details
Stand includedYes
Weight (with stand)6.2 kg
Compliance certificatesFederal Communications Commission (FCC), UL
Other features
Width (with stand)957 mm
Power consumption (max)105 W
Height (with stand)607 mm
Display technologyLED
Depth (with stand)237 mm
Input voltage100 - 240 V
You may also be interested in
Compare Products
Product LG 43PK640S Signage Display Interactive table 109.2 cm (43") LED Wi-Fi 270 cd/m² 4K Ultra HD Black WebOS 16/7 LG 43PK640S Signage Display Interactiv... Login for pricing
Elo Touch Solutions 1717L 43.2 cm (17") LCD 200 cd/m² Black Touchscreen
Hot Product
Elo Touch Solutions 1717L 43.2 cm (17&... Login for pricing
Elo Touch Solutions 2402L 60.5 cm (23.8") LCD 250 cd/m² Full HD Black Touchscreen Elo Touch Solutions 2402L 60.5 cm (23.... Login for pricing
Samsung 43" Crystal UHD 4K Signage QE43T
Bestseller
Samsung 43" Crystal UHD 4K Signag... Login for pricing