50UK762H0LB.AEK
Login for pricing
In Stock: 15 available
50'', 3840 x 2160, LCD, 4K Ultra HD, 16:9, 330 cd/m², 60 Hz, 3 x HDMI, 1 x RJ-45, 2 x USB 2.0, CI+ 1.4, 1 x RS-232C, PAL, SECAM, DVB-T2, WebOS 25, AirPlay, Netflix, 2 x 20 W, 100-240 V, 50-60 Hz, 70/102 kWh, Wi-Fi, Bluetooth, Ethernet LAN, VESA 200 x 200, AI Acoustic Tuning/AI Sound/LG Sound Sync/Magic Remote Control, HDR 10, LG AI Picture Pro, S-Con / MMR (Option), Game Optimizer, USB cloning, 1.5 m, Black, 1121 x 713 x 303 mm, 15.3 kg
  • Resolution : 3,840 x 2,160 (4K UHD)
  • Nano Panel
  • Pro:Centric Solutions
  • Google Cast
  • AirPlay
  • Netflix
More Information
SKU 50UK762H0LB.AEK
EAN 8806096526606
Manufacturer LG
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
Nano Panel
Pro:Centric Cloud
LG Hotel TV works with Google Cast
Works with AirPlay
Easily Accessible to Netflix Application
Pro:Centric Direct
SoftAP
Display
Display diagonal127 cm (50")
HD type4K Ultra HD
Display resolution3840 x 2160 pixels
Display technologyLCD
Display brightness330 cd/m²
Screen shapeFlat
Picture processing technologyLG AI Picture Pro
Native refresh rate60 Hz
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
Native aspect ratio16:9
Design
Product colourBlack
VESA mountingYes
Panel mounting interface200 x 200 mm
Swivel standYes
Bezel type4 Bezel-less
Performance
Analog signal format systemPAL, SECAM
Digital signal format systemDVB-T2
Smart TVYes
Operating system installedWebOS
Operating system version25
Internet TVYes
Teletext functionYes
Voice controlYes
Game modeYes
Energy saving modeYes
Video appsNetflix
High Dynamic Range (HDR) technologyHigh Dynamic Range 10 (HDR10)
Apple AirPlay 2 supportYes
Hospitality features
USB cloningYes
Teletext functionYes
Ports & interfaces
HDMI ports quantity3
HDMI version2.0
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
Audio (L/R) in1
Audio (L/R) out1
RF ports quantity2
Ethernet LANYes
USB 2.0 ports quantity2
Common interface (CI)Yes
Common interface Plus (CI+)Yes
Common interface Plus (CI+) version1.4
RS-232C ports1
Audio
Number of speakers2
RMS rated power20 W
Network
Ethernet LANYes
Wi-FiYes
BluetoothYes
Web browserYes
Power
Power consumption (standby)0.5 W
AC input voltage100-240 V
AC input frequency50/60 Hz
Cord length1.5 m
Energy efficiency scaleA to G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours70 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours102 kWh
Energy efficiency class (SDR)G
Energy efficiency class (HDR)G
Weight & dimensions
Width (with stand)1121 mm
Depth (with stand)303 mm
Height (with stand)713 mm
Weight (with stand)15.3 kg
Width (without stand)1121 mm
Depth (without stand)57 mm
Height (without stand)651 mm
Weight (without stand)12.1 kg
Packaging data
Package width1215 mm
Package depth152 mm
Package height775 mm