LG 75PK640S Signage Display Interactive table 190.5 cm (75") LED 300 cd/m² 4K Ultra HD Black WebOS 16/7
SKU
75PK640S
Login for pricing
In Stock: 39 available
75", 3840 x 2160 (UHD), Typ. 300nit / Min. 260nit, 60Hz, 1200:1
  • Resolution : 3,840 × 2,160 (UHD)
  • Brightness : 300 nits
  • Backlight Life : 30,000 Hrs, 16 Hrs / 7 Days
  • LG Solution Compatibility
More Information
SKU 75PK640S
EAN 8806096558843
Manufacturer LG
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
Superb Picture Quality with Ultra HD Resolution
Slim Design
Convenient webOS Platform
Versatile Content Management with LG SuperSign CMS
Content and Group Management
Display Power Management Support
Real-Time Monitoring with LG ConnectedCare
Display
LED backlighting typeDirect-LED
TouchscreenNo
Display technologyLED
Display diagonal190.5 cm (75")
Display resolution3840 x 2160 pixels
Display brightness300 cd/m²
HD type4K Ultra HD
Response time8 ms
Contrast ratio (typical)1200:1
Contrast ratio (dynamic)1000000:1
High Dynamic Range (HDR) technologyHigh Dynamic Range 10 Pro (HDR10 Pro), Hybrid Log-Gamma (HLG)
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
Native refresh rate60 Hz
Ports & interfaces
USB portYes
RS-232CYes
DisplayPorts quantity0
Ethernet LANYes
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
Number of antenna connectors1
Audio
Number of built-in speakers2
RMS rated power10 W
Built-in speaker(s)Yes
Audio output channels2.0 channels
Design
Product designInteractive table
Placement supportedIndoor
Product colourBlack
Performance
PurposeUniversal
Operating hours (hours/days)16/7
Analog signal format systemATSC, NTSC
Global-IPTV supportYes
Web browserYes
Power
Power consumption (max)157 W
Power consumption (typical)143 W
Power consumption (standby)0.5 W
Input voltage100 - 240 V
Computer system
Operating system installedWebOS
Operating system version25
Weight & dimensions
Width (with stand)1668 mm
Height (with stand)344 mm
Depth (with stand)1031 mm
Weight (with stand)24 kg
Display width1668 mm
Display depth59.8 mm
Display height960 mm
Display weight23.5 kg
Packaging data
Package width1875 mm
Package depth175 mm
Package height1150 mm
Package weight33.6 kg
Remote control includedYes
Remote control typeL-con AKB75095376
Cables includedAC, RS-232
Packaging content
Stand includedYes
Remote control includedYes
Cables includedAC, RS-232
Network
Ethernet LANYes
Thin Client
Technical details
Stand includedYes
Weight (with stand)24 kg
Compliance certificatesFederal Communications Commission (FCC), UL
Other features
Width (with stand)1668 mm
Power consumption (max)157 W
Height (with stand)344 mm
Display technologyLED
Depth (with stand)1031 mm
Input voltage100 - 240 V
You may also be interested in
Compare Products
Product LG 75PK640S Signage Display Interactive table 190.5 cm (75") LED 300 cd/m² 4K Ultra HD Black WebOS 16/7 LG 75PK640S Signage Display Interactiv... Login for pricing
Samsung QE75T Digital signage flat panel 190.5 cm (75") LCD 300 cd/m² 4K Ultra HD Black Tizen 4.0
Hot Product
Samsung QE75T Digital signage flat pan... Login for pricing
Samsung OM46B Digital signage flat panel 116.8 cm (46") LCD Wi-Fi 4000 cd/m² Full HD Black Tizen 5.0 24/7