Neomounts DS75-450WH2 Monitor arm 17-32" - gas spring - Topfix - 180°-stop
SKU
DS75-450WH2
Login for pricing
In Stock: 19 available
More Information
Maximum screen size 32 "
Maximum weight capacity 8 kg
Product colour White
Mounting type Desk
SKU DS75-450WH2
EAN 8717371449490
Manufacturer Neomounts
Availability In Stock
Product Manuals (HTML) View Manual
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
The Neomounts DS75-450WH2 NEXT Core is a full motion desk mount for two flat screens up to 32" with a maximum weight capacity of 8 kg per screen. The versatile tilt (20°), rotate (360°) and swivel (20°) technology allows the mount to change to any viewing angle to fully benefit from the capabilities of the screens. Additionally, the mount has gas spring height adjustment (27,7-56 cm) and depth adjustment (0-50,5 cm), to create the perfect working position.
The DS75-450WH2 is suitable for screens that meet VESA hole pattern 75x75 or 100x100 mm. Unused hole patterns can be covered using one of Neomounts VESA adapter plates. The desk mount is equipped with an Quick-release VESA system and comes with both a topfix clamp and grommet for quick and easy installation.
The inner packaging of the NEXT Core is plastic free and made from cardboard and paper.
For wall installation, the AWL75-450WH wall adapter is optionally available.
Mounting
Maximum weight capacity (per display)8 kg
Desk thickness (min)1 cm
Desk thickness (max)4.5 cm
Minimum screen size43.2 cm (17")
Panel mounting interface100 x 100,75 x 75 mm
Number of displays supported2
Mounting typeDesk
Minimum VESA mount75 x 75 mm
Maximum VESA mount100 x 100 mm
MountingClamp/Grommet
Maximum weight capacity8 kg
Maximum screen size81.3 cm (32")
Ergonomics
Cable managementYes
Adjustable depthYes
Depth adjustment range0 - 680 mm
Height adjustmentYes
Height adjustment range0 - 280 mm
Pivot angle-180 - 180°
Swivel angle range-90 - 90°
Swivel angle20°
Tilt angle range-10 - 10°
Angle of rotation360°
Height adjustment typeGas spring
RotatingYes
Tilt adjustmentYes
SwivellingYes
Width adjustment54 cm
Design
Product colourWhite
Housing materialSteel
Technical details
Minimum weight1 kg
Width adjustment range0 - 540 mm
Cable managementYes
Warranty period5 year(s)
Weight & dimensions
Width853 mm
Depth115 mm
Height646 mm
Weight6.4 kg
Package width320 mm
Package depth152 mm
Package height445 mm
Package weight7.9 kg
Package net weight7.9 kg
Packaging data
Package width320 mm
Package depth152 mm
Package height445 mm
Package weight7.9 kg
Package net weight7.9 kg
Packaging content
Mounting kitYes
Other features
Minimum weight1 kg
Warranty period5 year(s)
MountingClamp/Grommet
Country of originChina
Logistics data
Master (outer) case width335 mm
Master (outer) case length325 mm
Master (outer) case height460 mm
Master (outer) case gross weight15.9 kg
Products per master (outer) case2 pc(s)
Country of originChina
Products per pallet (EU)40 pc(s)
Master (outer) case net weight14.3 kg
Harmonized System (HS) code7326909890
You may also be interested in
Compare Products
Product Neomounts DS75-450WH2 Monitor arm 17-32" - gas spring - Topfix - 180°-stop
Hot Product
Neomounts DS75-450WH2 Monitor arm 17-3... Login for pricing
Ergotron MX Wall Mount LCD Arm 106.7 cm (42") Aluminium Ergotron MX Wall Mount LCD Arm 106.7 c... Login for pricing
StarTech.com Desk-Mount Dual Monitor Arm - Articulating
Bestseller
StarTech.com Desk-Mount Dual Monitor A... Login for pricing
Manhattan Trolley Mount Stand for TV & Monitors, For screens 37" to 65", VESA compatability: all between 200x200 to 600x400mm - check the dimensions of the four mounting holes on back of screen to ensure it fits, Max 50kg, Silver, LFD, Bracket, Lifetime W Manhattan Trolley Mount Stand for TV &... Login for pricing