Neomounts FPMA-D700D4 Monitor arm 19-30"
SKU
FPMA-D700D4
Login for pricing
In Stock: 4 available
Neomounts FPMA-D700D4 Monitor arm for 4 screens - 19-30" - 0-8 kg/screen - black
More Information
Maximum screen size 30 "
Maximum weight capacity 8 kg
Product colour Black
Mounting type Desk
SKU FPMA-D700D4
EAN 8717371442491
Manufacturer Neomounts
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
View PDF
The Neomounts desk mount, model FPMA-D700D4 is a tilt-, swivel and rotatable desk mount for 4 flat screens up to 30". This mount is a great choice for space saving placement on desks using a desk clamp.
Neomounts FPMA-D700D4 has two pivot points and is suitable for screens up to 30" (76 cm). The weight capacity of this product is 8 kg each screen. The desk mount is suitable for screens that meet VESA hole pattern 75x75 or 100x100mm. Different hole patterns can be covered using Neomounts VESA adapter plates.
All installation material is included with the product.
Mounting
Maximum weight capacity (per display)8 kg
Desk thickness (max)9 cm
Minimum screen size48.3 cm (19")
Panel mounting interface100 x 100,75 x 75 mm
Number of displays supported4
Mounting typeDesk
Minimum VESA mount75 x 75 mm
Maximum VESA mount100 x 100 mm
MountingClamp
Maximum weight capacity8 kg
Maximum screen size76.2 cm (30")
Ergonomics
Depth adjustment range0 - 150 mm
Height adjustmentYes
Height adjustment range220 - 700 mm
Swivel angle range0 - 180°
Swivel angle180°
Tilt angle range0 - 180°
Angle of rotation360°
Height adjustment typeManual
RotatingYes
Tilt adjustmentYes
SwivellingYes
Design
Product colourBlack
Housing materialSteel
Technical details
Width adjustment range520 - 830 mm
Weight & dimensions
Width830 mm
Depth150 mm
Height700 mm
Weight13.9 kg
Package width830 mm
Package depth555 mm
Package height180 mm
Package weight12.6 kg
Packaging data
Package width830 mm
Package depth555 mm
Package height180 mm
Package weight12.6 kg
Other features
MountingClamp
Country of originTaiwan
Logistics data
Master (outer) case width830 mm
Master (outer) case length555 mm
Master (outer) case height180 mm
Master (outer) case gross weight14.2 kg
Products per master (outer) case1 pc(s)
Country of originTaiwan
Products per pallet (EU)14 pc(s)
Master (outer) case net weight12.6 kg
Harmonized System (HS) code7326909890
You may also be interested in
Compare Products
Ergotron LX Series LX HD Sit-Stand 116.8 cm (46") Desk Aluminium Ergotron LX Series LX HD Sit-Stand 116... Login for pricing
StarTech.com Desk-Mount Dual Monitor Arm - Full Motion Articulating - Premium
Bestseller
StarTech.com Desk-Mount Dual Monitor A... Login for pricing
Manhattan Trolley Mount Stand for TV & Monitors, For screens 37" to 65", VESA compatability: all between 200x200 to 600x400mm - check the dimensions of the four mounting holes on back of screen to ensure it fits, Max 50kg, Silver, LFD, Bracket, Lifetime W