Neomounts WL40S-950BL18 Heavy duty wall mount 55-110" - full motion
SKU
WL40S-950BL18
Login for pricing
In Stock: 8 available
More Information
Maximum screen size 110 "
Maximum weight capacity 125 kg
Product colour Black
Mounting type Wall
SKU WL40S-950BL18
EAN 8717371449575
View PDF
The Neomounts WL40S-950BL18 is a full motion heavy-duty wall mount for flat screens up to 110" with a maximum weight capacity of 125 kg. The versatile tilt (20°) and swivel (90°) technology allows you to create the optimum viewing angle. Level adjustment is available for the perfect installation.
The WL40S-950BL18 has a depth of 8,2-70 cm and is suitable for screens that meet VESA hole pattern 300x200 to 800x600 mm. For extra-large VESA patterns (800x600 to 1200x900), the optional VESA adapter set AWLS-950BL1 is available.
Mounting
Maximum weight capacity (per display)125 kg
Mounting typeWall
Minimum screen size139.7 cm (55")
Number of displays supported1
Minimum VESA mount300 x 200 mm
Maximum VESA mount800 x 600 mm
Maximum screen size2.79 m (110")
Maximum weight capacity125 kg
Ergonomics
Height adjustmentYes
Height adjustment range0 - 10 mm
Cable managementYes
Tilt angle range-5 - 15°
Swivel angle range-45 - 45°
Angle of rotation
Pivot angle-3 - 3°
Distance to the wall (min)8.2 cm
Distance to the wall (max)70.3 cm
Number of displays supported1
Product colourBlack
Country of originChina
Package net weight22 kg
Master (outer) case net weight20.4 kg
Warranty period5 year(s)
LockableNot lockable
Design
Accepts padlockNo
Weight & dimensions
Width880 mm
Depth82 mm
Height630 mm
Weight20.4 kg
Depth (max)8.2 cm
Packaging data
Package width450 mm
Package depth100 mm
Package height950 mm
Package weight22 kg
Mounting kitYes
Logistics data
Master (outer) case width450 mm
Master (outer) case length100 mm
Master (outer) case height950 mm
Master (outer) case gross weight22 kg
Products per master (outer) case1 pc(s)
Products per pallet (EU)20 pc(s)
Compare Products
StarTech.com Full Motion TV Wall Mount - Heavy Duty Articulating TV Wall Mount Bracket for 32" to 75" (165lb/75kg) VESA Display - Universal Adjustable Tilt/Swivel Flat Screen Arm - Silver StarTech.com Full Motion TV Wall Mount... Login for pricing
Bestseller
StarTech.com Mobile TV Cart - Portable... Login for pricing
StarTech.com Articulating TV Wall Mount, VESA Wall Mount, Supports 26 to 65 inch/99lb/Flat/Curved TVs, Retractable Low Profile Wall Mount TV Bracket, Adjustable Corner TV Wall Mount
Hot Product
StarTech.com Articulating TV Wall Moun... Login for pricing
Steelcase STPM1WALLMT TV mount/stand 127 cm (50") Grey Steelcase STPM1WALLMT TV mount/stand 1... Login for pricing
Manhattan Trolley Mount Stand for TV & Monitors (crank handle height adjust), For screens: 37" to 120",VESA compatability:all between 200x200 to 1000x600mm -check the dimensions of the four mounting holes on back of screen to ensure it fits,Max 120kg,1180 Manhattan Trolley Mount Stand for TV &... Login for pricing