OM128G42933LR4RX4E12
Login for pricing
In Stock: 1 available
128GB DDR4 2933MHz LRDIMM 4Rx4 ECC 1.2V
  • Tested compatibility with OEM equipment
  • Fast access to pre and post sales tech support
  • Security of lifetime warranty
More Information
Internal memory type DDR4
Memory clock speed 2933 MHz
ECC Yes
Memory form factor 288-pin DIMM
SKU OM128G42933LR4RX4E12
EAN 5056006191308
Manufacturer Origin Storage
Availability In Stock
Product Videos View Video
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
Power
Memory voltage1.2 V
Design
BacklightNo
Memory
Buffered memory typeRegistered (buffered)
Memory layout (modules x size)1 x 128 GB
Internal memory128 GB
Component forPC/Server
Memory form factor288-pin DIMM
CAS latency21
Memory voltage1.2 V
Memory ranking4
ECCYes
Memory clock speed2933 MHz
Internal memory typeDDR4
Features
BacklightNo
Internal memory128 GB
Component forPC/Server
CAS latency21
Memory voltage1.2 V
Windows operating systems supportedYes
Linux operating systems supportedYes
Memory ranking4
Memory clock speed2933 MHz
System requirements
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 85 °C
Storage temperature (T-T)-25 - 95 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 80%
Storage relative humidity (H-H)10 - 85%
Technical details
Compliance certificatesRoHS
Weight & dimensions
Width133.3 mm
Depth3.8 mm
Height31.2 mm
Weight100 g
You may also be interested in
Compare Products
Product Origin Storage 128GB DDR4 2933MHz LRDIMM 4Rx4 ECC 1.2V Origin Storage 128GB DDR4 2933MHz LRDI... Login for pricing