Philips 6000 series 27B2U6903/00 computer monitor 68.6 cm (27") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD LED Anthracite
Thunderbolt™ 4 Connection: for lightning-fast connectivity
This Philips docking monitor is equipped with Thunderbolt 4 connection. Compared with conventional USB-C monitors, Thunderbolt 4 technology provides lightning-fast data transfer speeds, supports high resolution video, offers multi-stream transport for daisy chaining, and has the capability of up to 100W of power delivery to external devices.
Less eye fatigue with Flicker-free technology
Tilt, swivel and height-adjust for an ideal viewing position
SmartKVM: for easily switching between sources.
Eyesafe certified blue light protection and color accuracy
Earphone Hook: for customizable storage
MultiView enables simultaneous dual connection and view
1.07 billion colors for smooth color gradations and detail
UltraClear 4K UHD (3840x2160) resolution for precision
SoftBlue Technology: for comfortable viewing
PowerSensor 2: for optimized energy efficiency
IPS LED wide view technology for image and color accuracy
| HDCP | Yes |
| Display brightness (typical) | 350 cd/m² |
| Screen shape | Flat |
| Display number of colours | 1.07 billion colours |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Pixel density | 163 ppi |
| DDC/CI | Yes |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Display technology | LED |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Viewable size, horizontal | 59.7 cm |
| Viewable size, vertical | 33.6 cm |
| Digital horizontal frequency | 30 - 140 kHz |
| Digital vertical frequency | 23 - 75 Hz |
| Backlight type | RGB LED |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Response time | 4 ms |
| Display diagonal | 68.6 cm (27") |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Panel type | IPS |
| Display diagonal (metric) | 68.5 cm |
| Haze rate | 25% |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 6 W |
| Performance | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 6 W |
| Built-in camera | No |
| VESA Adaptive Sync support | Yes |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Flicker-free technology | Yes |
| Component video sync | Separate sync, Sync-on-green (SOG) |
| Plug and Play | Yes |
| Picture-in-Picture | Yes |
| Multimedia | |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 6 W |
| Built-in camera | No |
| Design | |
| Market positioning | Office |
| Feet colour | Charcoal |
| Product colour | Anthracite |
| Camera | |
| Ports & interfaces | |
| Built-in USB hub | Yes |
| USB hub version | 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) |
| USB upstream port type | USB Type-C |
| Number of upstream ports | 2 |
| USB Type-A downstream ports quantity | 4 |
| USB Type-C downstream ports quantity | 2 |
| Headphone out | Yes |
| HDMI ports quantity | 2 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| HDCP | Yes |
| Microphone in | Yes |
| HDMI | Yes |
| HDMI version | 2.0 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery up to | 100 W |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| HDCP version | 1.4/2.2 |
| Ethernet LAN | Yes |
| Technical details | |
| Height (without stand) | 371 mm |
| Depth (without stand) | 59 mm |
| Width (without stand) | 613 mm |
| Feet colour | Charcoal |
| Cable lock slot | Yes |
| HDMI | Yes |
| Power supply type | Internal |
| Weight (with stand) | 7.15 kg |
| Surface hardness | 3H |
| Touchscreen | No |
| Network | |
|---|---|
| Ethernet LAN | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| LED indicators | Operation, Stand-by |
| Plug and Play | Yes |
| Picture-in-Picture | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (standby) | 0.45 W |
| Power consumption (typical) | 28.6 W |
| Power consumption (off) | 0.4 W |
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Operational conditions | |
| Non-operating altitude | 0 - 12192 m |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Operating altitude | 0 - 3658 m |
| Weight & dimensions | |
| Width (with stand) | 613 mm |
| Depth (with stand) | 230 mm |
| Height (with stand) | 544 mm |
| Weight (without stand) | 5.1 kg |
| Package width | 780 mm |
| Package depth | 161 mm |
| Package height | 480 mm |
| Package weight | 10.2 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 780 mm |
| Package depth | 161 mm |
| Package height | 480 mm |
| Package weight | 10.2 kg |
| Stand included | Yes |
| Manual | Yes |
| Cables included | AC, DisplayPort, HDMI, Thunderbolt |
| Packaging content | |
| Stand included | Yes |
| Manual | Yes |
| Indication | |
| Other features | |