Philips V Line 241V8AW/00 computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD White
SKU
241V8AW/00
Login for pricing
In Stock: 17 available
Monitor 241V8AW LCD monitor
More Information
Display 23.8" 1920 x 1080 pixels
Native aspect ratio 16:9
Built-in camera No
Market positioning Home
SKU 241V8AW/00
EAN 8712581804343
Manufacturer Philips
Availability In Stock
Product Family V Line
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
Built in stereo audio for multimedia experience
Display
HDCPYes
Display brightness (typical)250 cd/m²
Screen shapeFlat
Dynamic contrast ratio marketing nameMega Infinity DCR
Display number of colours16.7 million colours
Native aspect ratio16:9
Pixel density93 ppi
DDC/CIYes
Maximum refresh rate75 Hz
HD typeFull HD
Display technologyLCD
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Pixel pitch0.275 x 0.275 mm
Horizontal scan range30 - 85 kHz
Vertical scan range48 - 75 Hz
Viewable size, horizontal52.7 cm
Viewable size, vertical29.6 cm
Sync-on-green (SOG)Yes
Backlight typeW-LED
Display resolution1920 x 1080 pixels
Response time4 ms
Display diagonal60.5 cm (23.8")
Contrast ratio (typical)1000:1
Surface hardness3H
TouchscreenNo
Panel typeIPS
Display diagonal (metric)60.5 cm
Display sRGBYes
Haze rate25%
Colour gamut standardsRGB
Anti-glare screenYes
Audio
Built-in speaker(s)Yes
RMS rated power4 W
Performance
Built-in speaker(s)Yes
RMS rated power4 W
Mean time between failures (MTBF)30000 h
Built-in cameraNo
AMD FreeSyncNo
Compatible operating systemsMac OS X Windows 11/10/8.1/8
NVIDIA G-SYNCNo
VESA Adaptive Sync supportYes
Low Blue Light technologyYes
Flicker-free technologyYes
Component video syncSeparate sync, Sync-on-green (SOG)
EasyRead modeYes
Management features
On Screen Display (OSD)Yes
Number of OSD languages20
Plug and PlayYes
Multimedia
Number of speakers2
RMS rated power4 W
Design
Market positioningHome
Heavy metals freeHg (mercury)
Product colourWhite
Exterior finish typeTextured
Camera
Ports & interfaces
Built-in USB hubNo
VGA (D-Sub) ports quantity1
HDMI ports quantity1
HDCPYes
Audio outputYes
PC Audio inYes
HDMIYes
HDMI version1.4
HDCP version1.4
Technical details
Height (without stand)322 mm
Depth (without stand)51 mm
Width (without stand)540 mm
Cable lock slotYes
HDMIYes
Product colourWhite
Picture enhancementSmartImage
Recyclable packaging material100%
Regulatory ApprovalsCB; CE Mark; EAC; FCC; ICES-003; TUV Ergo; TUV/GS
Sustainability complianceYes
Compliance certificatesCB, CE, Federal Communications Commission (FCC), RoHS, cTUVus
Power supply typeInternal
Weight (with stand)2.87 kg
Surface hardness3H
LowBlue modeYes
EasyRead modeYes
TouchscreenNo
Ergonomics
VESA mountingYes
Cable lock slotYes
Panel mounting interface100 x 100 mm
LED indicatorsOperation, Stand-by
Tilt angle range-5 - 20°
On Screen Display (OSD)Yes
Number of OSD languages20
Plug and PlayYes
Height adjustmentNo
Cable lock slot typeKensington
Tilt adjustmentYes
Power
Power supply typeInternal
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50/60 Hz
Power consumption (standby)0.5 W
Power consumption (typical)21.64 W
Power consumption (off)0.3 W
Energy efficiency class (SDR)E
Energy efficiency class (HDR)Not available
Energy consumption (SDR) per 1000 hours18 kWh
Operational conditions
Non-operating altitude3658 - 12192 m
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Storage temperature (T-T)-20 - 60 °C
Operating relative humidity (H-H)20 - 80%
Operating altitude0 - 3658 m
Weight & dimensions
Height (without stand)322 mm
Depth (without stand)51 mm
Width (without stand)540 mm
Width (with stand)540 mm
Depth (with stand)220 mm
Height (with stand)416 mm
Weight (with stand)2.87 kg
Weight (without stand)2.49 kg
Package width608 mm
Package depth121 mm
Package height415 mm
Package weight4.22 kg
Packaging data
Package width608 mm
Package depth121 mm
Package height415 mm
Package weight4.22 kg
Stand includedYes
ManualYes
Cables includedAC, HDMI
Packaging content
Stand includedYes
ManualYes
Cables includedAC, HDMI
Indication
Sustainability
Sustainability complianceYes
Other features
Heavy metals freeHg (mercury)
Picture enhancementSmartImage
LowBlue modeYes
Exterior finish typeTextured
Height (without stand)322 mm
Depth (without stand)51 mm
Width (without stand)540 mm
Recycling data
You may also be interested in
Compare Products
Product Philips V Line 241V8AW/00 computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD White Philips V Line 241V8AW/00 computer mon... Login for pricing
Hannspree HP 248 PJB computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD LED Black Hannspree HP 248 PJB computer monitor... Login for pricing