LS37D702EAUXXU
Login for pricing
In Stock: 1 available
37" ViewFinity S70D UHD Monitor
  • UHD (3840x2160) resolution reveals greater levels of detail with higher pixel density.
More Information
SKU LS37D702EAUXXU
EAN 8806097418818
Manufacturer Samsung
Availability In Stock
Product Family ViewFinity
Product Series S7
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
Productivity boosted by an extra 5 inches
37" Ergonomic Workspace Display
Discover the deeper details
Discover the deeper details
UHD resolution
Enhanced realism through more colour
1.07 billion colours with HDR10
Connect more devices
Connect more devices
Multiple Ports
Effortless and instant setup
Effortless and instant setup
Easy Setup Stand
Relieve your eyes from strain
Relieve your eyes from strain
TUV certified Intelligent Eye Care
Responsibly designed and built
Responsibly designed and built
Recycled Materials
UHD resolution
Multiple Ports
Easy Setup Stand
Recycled Materials
Display
HDCPYes
Display brightness (typical)350 cd/m²
Screen shapeFlat
Dynamic contrast ratio marketing nameMega Infinity DCR
Display number of colours1.07 billion colours
Native aspect ratio16:9
Maximum refresh rate60 Hz
Display brightness (min)280 cd/m²
sRGB coverage (typical)100%
HD type4K Ultra HD
Display technologyLCD
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Viewable size, horizontal80.8 cm
Viewable size, vertical45.5 cm
Display resolution3840 x 2160 pixels
Response time5 ms
Display diagonal94 cm (37")
Contrast ratio (typical)3000:1
TouchscreenNo
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
Panel typeVA
High Dynamic Range (HDR) technologyHigh Dynamic Range 10 (HDR10)
Display diagonal (metric)92 cm
Colour gamut standardsRGB
Audio
Built-in speaker(s)No
Performance
Built-in speaker(s)No
Built-in cameraNo
AMD FreeSyncNo
NVIDIA G-SYNCNo
Flicker-free technologyYes
Brand specific technologiesEye Saver
Adaptive pictureYes
Management features
Picture-in-PictureYes
Multimedia
Built-in cameraNo
Power
Power cable length1.5 m
Power supply typeInternal
AC input voltage100 - 240 V
Power consumption (max)110 W
Power consumption (standby)0.5 W
Power consumption (typical)35.4 W
Annual energy consumption52 kWh
Power consumption (off)0.3 W
Energy efficiency scaleA to G
Energy efficiency class (SDR)F
Energy efficiency class (HDR)G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours35 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours67 kWh
Design
Market positioningBusiness
Feet colourBlack
CertificationWindows11
Product colourBlack
Camera
Ports & interfaces
Built-in USB hubNo
Headphone outYes
HDMI ports quantity1
DisplayPorts quantity1
HDCPYes
HDMIYes
HDMI version2.0
DisplayPort version1.2
HDCP version2.2
Service port typeUSB Type-A
Ethernet LANYes
Technical details
Height (without stand)486.5 mm
Depth (without stand)41.8 mm
Width (without stand)823.9 mm
Feet colourBlack
Cable lock slotYes
HDMIYes
Product colourBlack
Energy saving functionsYes
Sustainability certificatesTCO
USB charging portYes
Power supply typeInternal
Samsung Eye Saver ModeYes
Weight (with stand)8.1 kg
TouchscreenNo
Network
Ethernet LANYes
Ergonomics
Wall mountableYes
VESA mountingYes
Cable lock slotYes
Panel mounting interface100 x 100 mm
Tilt angle range-5 - 25°
Picture-in-PictureYes
Height adjustmentNo
Tilt adjustmentYes
Picture-by-Picture (PbP)Yes
Operational conditions
Operating temperature (T-T)10 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 80%
Non-operating relative humidity (non-condensing)10 - 80%
Weight & dimensions
Height (without stand)486.5 mm
Depth (without stand)41.8 mm
Width (without stand)823.9 mm
Width (with stand)823.9 mm
Depth (with stand)250 mm
Height (with stand)565 mm
Weight (with stand)8.1 kg
Weight (without stand)5.8 kg
Package width921 mm
Package depth604 mm
Package height181 mm
Package weight11.5 kg
Packaging data
Stand typeSimple stand
Package width921 mm
Package depth604 mm
Package height181 mm
Package weight11.5 kg
Stand includedYes
Power cable length1.5 m
Cables includedHDMI, DisplayPort
Packaging content
Stand includedYes
Stand typeSimple stand
Sustainability
Sustainability certificatesTCO
Other features
USB charging portYes
Samsung Eye Saver ModeYes
CertificationWindows11
Energy saving functionsYes
Picture-by-Picture (PbP)Yes
Adaptive pictureYes
Auto source switch+Yes
Off Timer PlusYes
Image sizeYes
Factory tunningYes
Height (without stand)486.5 mm
Depth (without stand)41.8 mm
Width (without stand)823.9 mm
Power consumption (max)110 W
Energy efficiency scaleA to G
Certificates
You may also be interested in
Compare Products
Product Samsung 37" ViewFinity S70D UHD Monitor
Hot Product
Samsung 37" ViewFinity S70D UHD M... Login for pricing
Viewsonic TD2760 computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LED Touchscreen Multi-user Black Viewsonic TD2760 computer monitor 68.6... Login for pricing