LH43BECHLGKXXU
Login for pricing
In Stock: 74 available
43", 4K UHD 3840 x 2160, 60 Hz, Crystal Processor 4K, HDR10+, Tizen
  • Delivering eye-catching visual experience with UHD resolution 16/7
  • Simple and ready-to-use content templates allowing users to showcase personalised content
  • Samsung Business TV app enables easy content management and control
More Information
HD type 4K Ultra HD
Display Technology LED
Product design Digital signage flat panel
SKU LH43BECHLGKXXU
EAN 8806095033884
Manufacturer Samsung
Availability In Stock
Product Family BEC-H
PDF URLs View PDF
View PDF
Fine-tuned color for vibrant, lifelike picture
See every shade of color as intended in 4K
Powerful 4K upscaling ensures you watch your favorite content in up to 4K resolution.
Enhanced sense of depth and color
See the details in every scene
TV and soundbar orchestrated in perfect harmony
Virtual sound that tracks the action
Sound fine-tuned to your content
More screen, less bezel
Change the way to manage your display
Keep content safe with pin-code system
Easier setup and updates for reduced workloads
Display
TouchscreenNo
Display technologyLED
Display diagonal109.2 cm (43")
Display resolution3840 x 2160 pixels
HD type4K Ultra HD
Display diagonal (metric)108 cm
High Dynamic Range (HDR) technologyHigh Dynamic Range 10+ (HDR10 Plus)
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
Native refresh rate60 Hz
Ports & interfaces
USB portYes
Wi-Fi standards802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac)
Wi-FiYes
DisplayPorts quantity0
Digital audio optical out1
Ethernet LANYes
HDMI ports quantity3
DVI portNo
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
USB ports quantity1
Audio Return Channel (ARC)Yes
Audio
Number of built-in speakers2
Sound modesSurround
Built-in speaker(s)Yes
Design
Placement supportedIndoor
OrientationHorizontal
Product colourBlack
CertificationEMC Class B, Safety 60065, 62368-1
VESA mountingYes
Mounting typeDesk/Wall
Screen shapeFlat
Stand typeLegs stand
Wall mountableYes
Performance
PurposeCommercial
Operating hours (hours/days)16/7
Ambient light sensorYes
TV tuner integratedYes
Digital signal format systemDVB-C, DVB-S2, DVB-T2
BrowsingYes
Wi-FiYes
Power
Power consumption (typical)125 W
Power consumption (standby)0.5 W
Energy efficiency scaleA to G
Energy efficiency class (SDR)G
Energy efficiency class (HDR)G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours54 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours113 kWh
Computer system
Operating system installedTizen
Built-in processorYes
Weight & dimensions
Width (with stand)963.9 mm
Height (with stand)558.9 mm
Depth (with stand)59.6 mm
Weight (with stand)8.1 kg
Packaging data
Package width1081 mm
Package depth143 mm
Package height670 mm
Package weight11 kg
Packaging content
Stand includedYes
Certificates
Technical details
VESA mountingYes
Stand includedYes
Ambient light sensorYes
Weight (with stand)8.1 kg
ProcessorCrystal Processor 4K
Network
Ethernet LANYes
Thin Client
Sensors
Features
Wall mountableYes
Other features
Width (with stand)963.9 mm
Height (with stand)558.9 mm
Digital audio optical out1
Depth (with stand)59.6 mm
Common interface Plus (CI+)Yes
Common interface (CI)Yes
Bluetooth version4.2
BluetoothYes
Sound modesSurround
Energy efficiency scaleA to G
Common interface Plus (CI+) version1.4
You may also be interested in
Compare Products
Product Samsung BE43C-H Digital signage flat panel 109.2 cm (43") LED Wi-Fi 4K Ultra HD Black Built-in processor Tizen 16/7 Samsung BE43C-H Digital signage flat p... Login for pricing
Elo Touch Solutions 1717L 43.2 cm (17") LCD 200 cd/m² Black Touchscreen
Hot Product
Elo Touch Solutions 1717L 43.2 cm (17&... Login for pricing
Elo Touch Solutions 2402L 60.5 cm (23.8") LCD 250 cd/m² Full HD Black Touchscreen Elo Touch Solutions 2402L 60.5 cm (23.... Login for pricing
Samsung 50" Crystal UHD 4K Signage QE50T
Bestseller
Samsung 50" Crystal UHD 4K Signag... Login for pricing
Samsung 43" Crystal UHD 4K Signage QE43T
New
Samsung 43" Crystal UHD 4K Signag... Login for pricing