Samsung LF32TU870VPXXU computer monitor 81.3 cm (32") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD LED Blue, Grey
SKU
LF32TU870VPXXU
Login for pricing
In Stock: 71 available
3840 x 2160, 16:9, 250cd/㎡, 697.306x392.234mm, Flat, 716.2 x 610.0 x 226.0 mm, 8.1 kg
  • Screen: 3840x2160 Resolution, HDR10, VA Panel
  • Technology: 4MS Response Time, 60Hz Refresh Rate, FreeSyncTM
  • Connections: Thunderbolt 3, HDMI, Display Port, USB-Hub, Headphone
  • Great for: Productivity, Streaming & Casual gaming
More Information
Display 32" 3840 x 2160 pixels
Native aspect ratio 16:9
Built-in camera No
SKU LF32TU870VPXXU
EAN 8806094771886
Manufacturer Samsung
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
View PDF
4K UHD resolution
A billion colours and HDR
Incredible Thunderbolt™
The TU87F features two Thunderbolt™ 3 ports to connect compatible Macs and PCs. Transmit video and data at speeds up to 40Gbps — 8x times faster than USB 3.0 — and simultaneously charge devices (up to 90W) over a single cable. DP, HDMI and USB inputs expand connectivity for external devices.
Easy Dual UHD setup
Dock your PC
Sleek in every position
Performance
Built-in cameraNo
Game modeYes
Flicker-free technologyYes
Display
Display brightness (typical)250 cd/m²
Screen shapeFlat
Display number of colours1 billion colours
Native aspect ratio16:9
Colour gamut91.6%
Maximum refresh rate60 Hz
sRGB coverage (typical)99.9%
Adobe RGB coverage85%
HD type4K Ultra HD
Display technologyLED
Contrast ratio (dynamic)100000:1
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Viewable size, horizontal69.7 cm
Viewable size, vertical39.2 cm
Display resolution3840 x 2160 pixels
Response time5 ms
Display diagonal81.3 cm (32")
Contrast ratio (typical)2500:1
NTSC coverage (typical)87.2%
TouchscreenNo
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
Panel typeVA
High Dynamic Range (HDR) technologyHigh Dynamic Range 10 (HDR10)
Display diagonal (metric)80 cm
Management features
Picture-in-PictureYes
Multimedia
Design
Product colourBlue, Grey
Colour nameDARK BLUE GRAY
Camera
Ports & interfaces
Built-in USB hubYes
USB hub version3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
Headphone outYes
HDMI ports quantity1
DisplayPorts quantity1
HDMIYes
HDMI version2.0
DisplayPort version1.2
Thunderbolt 3 ports quantity2
Ethernet LANYes
Technical details
Height (without stand)420.1 mm
Depth (without stand)52.9 mm
Width (without stand)716.2 mm
HDMIYes
Product colourBlue, Grey
Power supply typeInternal
Game modeYes
Weight (with stand)8.1 kg
TouchscreenNo
Network
Ethernet LANYes
Ergonomics
Wall mountableYes
VESA mountingYes
Panel mounting interface100 x 100 mm
SwivellingYes
Swivel angle range-45 - 45°
Tilt angle range-7 - 13°
PivotYes
Pivot angle-2 - 92°
Picture-in-PictureYes
Height adjustmentYes
Tilt adjustmentYes
Adjustable height (max)13.5 cm
Power
Power supply typeInternal
AC input voltage100 - 240 V
Power consumption (max)200 W
Power consumption (standby)0.5 W
Power consumption (typical)32.4 W
Power consumption (off)0.3 W
Energy efficiency scaleA to G
Energy efficiency class (SDR)F
Energy efficiency class (HDR)G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours32 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours59 kWh
Operational conditions
Operating temperature (T-T)10 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 80%
Weight & dimensions
Height (without stand)420.1 mm
Depth (without stand)52.9 mm
Width (without stand)716.2 mm
Width (with stand)716.2 mm
Depth (with stand)226 mm
Height (with stand)610 mm
Weight (with stand)8.1 kg
Weight (without stand)5.5 kg
Package width810 mm
Package depth544 mm
Package height192 mm
Package weight10.6 kg
Packaging data
Package width810 mm
Package depth544 mm
Package height192 mm
Package weight10.6 kg
Package typeBox
Cables includedAC, HDMI, Thunderbolt
Packaging content
Other features
Height (without stand)420.1 mm
Depth (without stand)52.9 mm
Width (without stand)716.2 mm
Power consumption (max)200 W
Energy efficiency scaleA to G
Package typeBox
You may also be interested in
Compare Products
Product Samsung LF32TU870VPXXU computer monitor 81.3 cm (32") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD LED Blue, Grey
Bestseller
Samsung LF32TU870VPXXU computer monito... Login for pricing
Viewsonic TD2760 computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LED Touchscreen Multi-user Black Viewsonic TD2760 computer monitor 68.6... Login for pricing