LH82QPR8BCCXEN
Login for pricing
In Stock: 5 available
82", 7680 x 4320, Direct LED BLU, 500 cd/m², 1850:1, 6 ms, 16/7, Coretex A72 1.7 GHz, 2.5 GB LPDDR4, 8 GB, WiFi, Bluetooth, HDMI, USB, RJ45, RS232, WiFi, IR, 1835.0 x 1055.6 x 34.8 mm
  • Exceptional 8K resolution with 8K AI Upscaling technology
  • Brilliant picture quality with QLED, 100% color volume and Quantum HDR
  • Minimal and aesthetic design that enhances any customer environment
More Information
HD type 8K Ultra HD
Display Technology LED
Display brightness 500cd/m²
Product design Digital signage flat panel
SKU LH82QPR8BCCXEN
EAN 8806090339851
Manufacturer Samsung
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
View PDF
Perfect reality for business
Spectacular 33-million-pixel resolution
AI upscaling
Quantum Processor 8K
QLED technology
Color Volume 100%
Scene-by-scene brilliance
Quantum HDR 32x
Aesthetic excellence
Powerful SoC platform
8K content playback
Business applications
Award-winning solution
Display
Dynamic contrast ratio marketing nameMega Contrast
Display number of colours10.7 billion colours
TouchscreenNo
Display technologyLED
Display diagonal2.08 m (82")
Display resolution7680 x 4320 pixels
Display brightness500 cd/m²
HD type8K Ultra HD
Response time6 ms
Contrast ratio (typical)1850:1
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Pixel pitch78.36 x 235.08 mm
Native aspect ratio16:9
Ports & interfaces
USB portYes
RS-232CYes
Wi-FiYes
Ethernet LANYes
HDMI ports quantity4
DVI portNo
Audio (L/R) out1
USB ports quantity3
HDMI input ports quantity4
Audio
RMS rated power60 W
Built-in speaker(s)Yes
Design
Placement supportedIndoor
OrientationHorizontal/Vertical
Product colourBlack
Panel mounting interface600 x 400 mm
VESA mountingYes
Performance
PurposeUniversal
Operating hours (hours/days)16/7
HDCPYes
Wi-FiYes
Power
Power consumption (standby)0.5 W
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50 - 60 Hz
Computer system
Computer systemYes
Weight & dimensions
Width1835 mm
Depth34.8 mm
Height1055.6 mm
Weight50 kg
Packaging data
Package width2039 mm
Package depth260 mm
Package height1224 mm
Package weight70 kg
Remote control includedYes
Cables includedAC
Packaging content
Remote control includedYes
Cables includedAC
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)20 - 95%
Technical details
VESA mountingYes
Logistics data
Harmonized System (HS) code85285210
Features
Other features
You may also be interested in
Compare Products
Product Samsung LH82QPR8BCC Digital signage flat panel 2.08 m (82") LED Wi-Fi 500 cd/m² 8K Ultra HD Black 16/7 Samsung LH82QPR8BCC Digital signage fl... Login for pricing
Samsung QH98C Digital signage flat panel 2.49 m (98") LCD Wi-Fi 700 cd/m² 4K Ultra HD Black Tizen 7.0 24/7 Samsung QH98C Digital signage flat pan... Login for pricing