LH98QHCEBGCXEN
Login for pricing
In Stock: 22 available
98", 3840 x 2160, 30~81kHz, 48~75Hz, 0.562x0.562mm, 2193.2 x 1248.8 x 48.1 mm
  • Slim Design - Measuring only 48.1mm in depth and weighing 56.3kg, it is the thinnest 98-inch display in its class
More Information
HD type 4K Ultra HD
Display Technology LED
Display brightness 700cd/m²
Product design Digital signage flat panel
SKU LH98QHCEBGCXEN
EAN 8806095638539
Manufacturer Samsung
Availability In Stock
Slim design. Stunning performance.
Maximum impact in minimum space
Ultra Slim Depth
The QHC's unparalleled ultra-slim 28.5 mm depth makes it the thinnest option in Samsung’s UHD series. It is compatible with a Slim Fit Wall Mount*, which allows you to install it neatly and easily in any location. QHC optimizes space with its sleek design that blends seamlessly into your business environment.
Clean visuals in landscape or portrait mode
Even Bezel
Secure and even mounting
Centered VESA Holes
Lifelike color, born in a pure state with fine crystal
Dynamic Crystal Color
View lifelike shades of color in powerful 4K
Quantum Processor Lite 4K
Ensure critical information is always visible
Non-glare
Connect with convenience
Home UI
Collaborate between screens with wire-free speed
Smartview+
Simplified calibration between screens with mobile app
Smart Calibration
Enhance professional environments with expert tools
Professional Modes
Change the way to manage your display
Samsung VXT
Everyday Sustainability
Energy Star / EPEAT*
Display
Panel typeVA
Display technologyLCD
Display diagonal2.49 m (98")
Display resolution3840 x 2160 pixels
Display brightness700 cd/m²
HD type4K Ultra HD
Response time8 ms
Contrast ratio (typical)5500:1
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Pixel pitch0.562 x 0.562 mm
Vertical scan range48 - 75 Hz
Horizontal scan range30 - 81 kHz
Colour saturation25%
Ports & interfaces
Remote (IR) input1
Ethernet LANYes
HDMI ports quantity3
Product colourBlack
Panel mounting interface600 x 400 mm
PurposeUniversal
Operating hours (hours/days)24/7
Wi-FiYes
Power
Power consumption (typical)517 W
Power consumption (standby)0.5 W
Computer system
Operating system installedTizen 7.0
Internal memory16 GB
Weight & dimensions
Display width2193.2 mm
Display depth48.1 mm
Display height1248.8 mm
Display weight56.3 kg
Packaging data
Package width2370 mm
Package depth230 mm
Package height1395 mm
Package weight77.2 kg
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 80%
Technical details
VESA mountingYes
Panel typeVA
Thin Client
Internal memory16 GB
Display technologyLCD
BluetoothYes
Audio output1
You may also be interested in
Compare Products
Product Samsung QH98C Digital signage flat panel 2.49 m (98") LCD Wi-Fi 700 cd/m² 4K Ultra HD Black Tizen 7.0 24/7 Samsung QH98C Digital signage flat pan... Login for pricing
Samsung QB98T-B Digital signage flat panel 2.49 m (98") LCD Wi-Fi 350 cd/m² 4K Ultra HD Black Built-in processor Tizen 4.0 Samsung QB98T-B Digital signage flat p... Login for pricing