LS27D800UAUXXU
Login for pricing
In Stock: 180 available
27" ViewFinity S8 S80UD UHD USB-C Monitor
  • UHD (3840x2160) resolution reveals greater levels of detail with higher pixel density
  • A USB-C port allows for 90W charging and data transfer at the same time, while a built-in LAN port offers seamless Ethernet connectivity for laptops
More Information
Display 27" 3840 x 2160 pixels
Native aspect ratio 16:9
Market positioning Office
SKU LS27D800UAUXXU
EAN 8806095541952
Manufacturer Samsung
Availability In Stock
Product Family ViewFinity
Product Series S8
PDF URLs View PDF
View PDF
Discover the deeper details
Discover the deeper details
UHD resolution
Enhanced realism through more colour
1.07 billion colours with HDR10
Connect and adjust to meet your needs
USB-C and LAN Port
Connect it all to elevate your workspace. A USB-C port allows for 90W charging and data transfer at the same time, while a built-in LAN port offers seamless Ethernet connectivity for laptops.
Master multiple sources in harmony
Built-in KVM Switch
Effortless and instant setup
Effortless and instant setup
Easy Setup Stand
View with enhanced versatility
View with enhanced versatility
Ergonomic Design
Relieve your eyes from strain
Relieve your eyes from strain
TUV certified Intelligent Eye Care
Responsible practice
Responsible practice
Thoughtfully designed
UHD resolution
USB-C and LAN Port
Built-in KVM Switch
Easy Setup Stand
Ergonomic Design
Thoughtfully designed
Display
HDCPYes
Display brightness (typical)350 cd/m²
Screen shapeFlat
Dynamic contrast ratio marketing nameMega Infinity DCR
Display number of colours1.07 billion colours
Native aspect ratio16:9
Maximum refresh rate60 Hz
Display brightness (min)280 cd/m²
sRGB coverage (typical)99%
HD typeQuad HD
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Viewable size, horizontal59.7 cm
Viewable size, vertical33.6 cm
Display resolution3840 x 2160 pixels
Response time5 ms
Display diagonal68.6 cm (27")
Contrast ratio (typical)1000:1
TouchscreenNo
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
Panel typeIPS
High Dynamic Range (HDR) technologyHigh Dynamic Range 10 (HDR10)
Display diagonal (metric)68 cm
Management features
Picture-in-PictureYes
Performance
Flicker-free technologyYes
Brand specific technologiesEye Saver
Adaptive pictureYes
Power
Power cable length1.5 m
AC input voltage100 - 240 V
Power consumption (max)170 W
Power consumption (average)37 W
Power consumption (standby)0.5 W
Power consumption (typical)25 W
Power consumption (off)0.3 W
Energy efficiency scaleA to G
Energy efficiency class (SDR)F
Energy efficiency class (HDR)G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours25 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours41 kWh
European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code1963525
Design
Market positioningOffice
Feet colourBlack
Product colourBlack
Front bezel colourBlack
Ports & interfaces
Built-in USB hubYes
Number of upstream ports3
Headphone outYes
HDMI ports quantity1
DisplayPorts quantity1
HDCPYes
Headphone outputs1
HDMIYes
HDMI version2.0
DisplayPort version1.2
USB Power Delivery up to90 W
Number of USB Type-C upstream ports quantity1
Built-in KVM switchYes
HDCP version2.2
Ethernet LANYes
Technical details
Height (without stand)367.7 mm
Depth (without stand)41.6 mm
Width (without stand)612.9 mm
Product colourBlack
Front bezel colourBlack
Weight (with stand)6.1 kg
TouchscreenNo
Network
Ethernet LANYes
Ergonomics
Wall mountableYes
Panel mounting interface100 x 100 mm
SwivellingYes
Swivel angle range-30 - 30°
Tilt angle range-2 - 25°
PivotYes
Pivot angle-92 - 92°
Picture-in-PictureYes
Height adjustmentYes
Tilt adjustmentYes
Adjustable height (max)12 cm
Picture-by-Picture (PbP)Yes
Operational conditions
Operating temperature (T-T)10 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 80%
Weight & dimensions
Height (without stand)367.7 mm
Depth (without stand)41.6 mm
Width (without stand)612.9 mm
Width (with stand)612.9 mm
Depth (with stand)220 mm
Height (with stand)556.6 mm
Weight (with stand)6.1 kg
Weight (without stand)3.7 kg
Package width687 mm
Package depth510 mm
Package height160 mm
Package weight7.9 kg
Packaging data
Package width687 mm
Package depth510 mm
Package height160 mm
Package weight7.9 kg
Package typeBox
Stand includedYes
Power cable length1.5 m
ManualYes
Cables includedUSB Type-C
Packaging content
Stand includedYes
ManualYes
Cables includedUSB Type-C
Sustainability
Other features
Picture-by-Picture (PbP)Yes
Adaptive pictureYes
Auto source switch+Yes
Off Timer PlusYes
Factory tunningYes
Height (without stand)367.7 mm
Depth (without stand)41.6 mm
Width (without stand)612.9 mm
Power consumption (max)170 W
USB Power Delivery up to90 W
Energy efficiency scaleA to G
Package typeBox
Recycling data
Post-consumer recycled plastic10%
You may also be interested in
Compare Products
Product Samsung LS27D800UAU computer monitor 68.6 cm (27") 3840 x 2160 pixels Quad HD Black
Bestseller
Samsung LS27D800UAU computer monitor 6... Login for pricing
Viewsonic TD2760 computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LED Touchscreen Multi-user Black Viewsonic TD2760 computer monitor 68.6... Login for pricing