LH55QBCEBGCXEN
Login for pricing
In Stock: 24 available
55", VA, 4K UHD (3840 x 2160), 350 nit, 4000:1, 178/178, 8 ms, WiFi, Bluetooth, RJ-45, HDCP, HDMI, RS232, AC 100-240V, 50/60Hz, 1237.9 x 708.8 x 28.5 mm, 15.7 kg
  • Ultra Slim Depth
  • Even bezel
  • Centered VESA Holes
More Information
HD type 4K Ultra HD
Display Technology LCD
Display brightness 350cd/m²
Product design Digital signage flat panel
SKU LH55QBCEBGCXEN
EAN 8806094991772
Manufacturer Samsung
Availability In Stock
Product Family QBC
PDF URLs View PDF
View PDF
Slim design. Stunning performance.
Maximum impact in minimum space
The QBC's unparalleled ultra-slim thickness of 28.5mm makes it the thinnest option in Samsung’s UHD series. It comes with the Slim Fit Wall Mount, which allows you to install it neatly and easily in any environment. QBC optimizes space with its sleek design that blends seamlessly into your business.
Clean visuals in landscape or portrait mode
Even bezel
Secure and even mounting
Centered VESA Holes
Lifelike color, born in a pure state with fine crystal
Dynamic Crystal Color
View lifelike shades of color in powerful 4K
Crystal Processor 4K
Connect with convenience
Home UI
Simplified calibration between screens with mobile app
Smart Calibration
Enhance professional environments with expert tools
Professional Modes
Change the way to manage your display
Samsung VXT
Everyday Sustainability
Energy Star / EPEAT*
Display
Panel typeVA
Dynamic contrast ratio marketing nameMega Contrast
TouchscreenNo
Display technologyLCD
Colour gamut72%
Display diagonal139.7 cm (55")
Display resolution3840 x 2160 pixels
Display brightness350 cd/m²
HD type4K Ultra HD
Response time8 ms
Contrast ratio (typical)4000:1
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Pixel pitch0.315 x 0.315 mm
Display diagonal (metric)138 cm
Vertical scan range48 - 75 Hz
Horizontal scan range30 - 81 kHz
Haze rate2%
RGB colour spaceNTSC
Pixel frequency (max)594 MHz
Ports & interfaces
Remote (IR) input1
USB portYes
HDMI version2.0
Infrared data portYes
Wi-FiYes
DisplayPorts quantity0
Ethernet LANYes
HDMI ports quantity3
DVI portNo
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
RS-232 interfaceYes
USB ports quantity2
HDMI input ports quantity3
Design
Placement supportedIndoor
Bezel width (top)1.15 cm
Bezel width (side)1.15 cm
Bezel width (bottom)1.15 cm
Product colourBlack
Panel mounting interface200 x 200 mm
CertificationClass B 60950-1, 62368-1
VESA mountingYes
Mounting typeWall
Screen shapeFlat
Bezel colourCharcoal Black
Performance
PurposeUniversal
Operating hours (hours/days)16/7
HDCPYes
HDCP version2.2
Wi-FiYes
Power
Power consumption (sleep)0.5 W
Power consumption (typical)154 W
AC input voltage100-240 V
AC input frequency50-60 Hz
Energy efficiency scaleA to G
Energy efficiency class (SDR)G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours85 kWh
Computer system
Computer systemYes
Computer system typeSystem on Chip (SoC)
Operating system installedTizen
Built-in processorYes
Operating system version7.0
Weight & dimensions
Display width1237.9 mm
Display depth28.5 mm
Display height708.8 mm
Display weight15.7 kg
Packaging data
Package width1403 mm
Package depth148 mm
Package height835 mm
Package weight19.9 kg
Packaging content
Stand includedNo
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 80%
Certificates
Technical details
VESA mountingYes
Stand includedNo
Panel typeVA
RJ-45 input ports1
RS-232 output ports1
RS-232 input ports1
Audio out (mini jack)1
Network
Ethernet LANYes
Thin Client
Other features
RJ-45 input ports1
RS-232 output ports1
RS-232 input ports1
Flash memory8000 MB
BluetoothYes
Bezel width (top)1.15 cm
Bezel width (side)1.15 cm
Bezel width (bottom)1.15 cm
Energy efficiency scaleA to G
Optional featuresWMN-B50SC STN-L4355C
You may also be interested in
Compare Products
Product Samsung QB55C Digital signage flat panel 139.7 cm (55") LCD Wi-Fi 350 cd/m² 4K Ultra HD Black Built-in processor Tizen 16/7
Bestseller
Samsung QB55C Digital signage flat pan... Login for pricing
Samsung 50" Crystal UHD 4K Signage QE50T Samsung 50" Crystal UHD 4K Signag... Login for pricing
Samsung OM46B Digital signage flat panel 116.8 cm (46") LCD Wi-Fi 4000 cd/m² Full HD Black Tizen 5.0 24/7