LH85QBRBDGCXEN
Login for pricing
In Stock: 7 available
Samsung QB85R-BD, Digital signage flat panel, 2.16 m (85"), LCD, 3840 x 2160 pixels, Wi-Fi, 16/7
More Information
HD type 4K Ultra HD
Display Technology LCD
Display brightness 350cd/m²
Product design Digital signage flat panel
SKU LH85QBRBDGCXEN
EAN 8806094749328
Manufacturer Samsung
Availability In Stock
Product Family QBR-BD
Samsung QB85R-BD. Product design: Digital signage flat panel. Display diagonal: 2.16 m (85"), Display technology: LCD, Display resolution: 3840 x 2160 pixels, Display brightness: 350 cd/m², HD type: 4K Ultra HD. Wi-Fi. Operating hours (hours/days): 16/7. Operating system installed: Tizen 4.0. Product colour: Black
Display
Panel typeVA
Dynamic contrast ratio marketing nameMega Contrast
TouchscreenNo
Display technologyLCD
Colour gamut92%
Display diagonal2.16 m (85")
Display resolution3840 x 2160 pixels
Display brightness350 cd/m²
HD type4K Ultra HD
Response time6 ms
Contrast ratio (typical)4000:1
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Pixel pitch0.4875 x 0.4875 mm
Vertical scan range48 - 75 Hz
Horizontal scan range30 - 81 kHz
Haze rate2%
RGB colour spaceDCI-P3
Pixel frequency (max)594 MHz
Ports & interfaces
Remote (IR) input1
USB portYes
HDMI version2.0
Infrared data portYes
Wi-FiYes
PC Audio inYes
DisplayPorts quantity0
Ethernet LANYes
HDMI ports quantity2
DVI portYes
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
RS-232 interfaceYes
USB ports quantity2
HDMI input ports quantity2
Audio
Built-in speaker(s)No
Design
Placement supportedIndoor
Bezel width (top)1.09 cm
Bezel width (side)1.09 cm
Bezel width (bottom)1.29 cm
Product colourBlack
Panel mounting interface600 x 400 mm
CertificationClass A 60950-1, 62368-1
VESA mountingYes
Screen shapeFlat
Bezel colourCharcoal Black
Performance
PurposeUniversal
Operating hours (hours/days)16/7
HDCPYes
HDCP version2.2
Wi-FiYes
Power
Power consumption (sleep)0.5 W
Power consumption (typical)198 W
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50 - 60 Hz
Computer system
Computer systemYes
Computer system typeSystem on Chip (SoC)
Operating system installedTizen 4.0
Built-in processorYes
Weight & dimensions
Display width1897.8 mm
Display depth56.7 mm
Display height1080.8 mm
Display weight48.4 kg
Packaging data
Package width2090 mm
Package depth260 mm
Package height1247 mm
Package weight63.7 kg
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 80%