LH98QBTBPGCXEN
Login for pricing
In Stock: 10 available
98", IPS, 4K UHD (3840 x 2160), 350 nit, 1200:1, 178/178, 8 ms, WiFi, RJ-45, HDCP, HDMI, DVI, DP, RS232, AC 100-240V, 50/60Hz, 2195.8 x 1250.8 x 96.5 mm, 83 kg
  • Incredible 4K picture quality
  • Crystal Processor 4K
  • Dynamic Crystal Display
More Information
HD type 4K Ultra HD
Display Technology LCD
Display brightness 350cd/m²
Product design Digital signage flat panel
SKU LH98QBTBPGCXEN
EAN 8806094096088
Manufacturer Samsung
Availability In Stock
Product Family QBT-B
PDF URLs View PDF
Time to upscale your display
Incredible 4K picture quality
Marvel at the lifelike Color expression
Dynamic Crystal Display
Perfect view with non-glare display
Slim and symmetrical design
Clean cable management
Powerful, all-in-one solution
Display
Panel typeIPS
Dynamic contrast ratio marketing nameMega Contrast
TouchscreenNo
Display technologyLCD
Colour gamut72%
Display diagonal2.49 m (98")
Display resolution3840 x 2160 pixels
Display brightness350 cd/m²
HD type4K Ultra HD
Response time8 ms
Contrast ratio (typical)1200:1
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Pixel pitch0.5622 x 0.5622 mm
Native refresh rate60 Hz
Haze rate25%
Pixel frequency (max)594 MHz
Ports & interfaces
Remote (IR) input1
DisplayPort version1.2
USB portYes
DisplayPorts in1
HDMI version2.0
Infrared data portYes
Wi-FiYes
DisplayPorts quantity1
Ethernet LANYes
HDMI ports quantity2
DVI portYes
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
RS-232 interfaceYes
USB ports quantity2
HDMI input ports quantity2
Design
Placement supportedIndoor
Bezel width (top)1.79 cm
Bezel width (side)1.79 cm
Bezel width (bottom)1.79 cm
Product colourBlack
Panel mounting interface800 x 400 mm
CertificationClass A 60950-1, 62368-1
VESA mountingYes
Screen shapeFlat
Bezel colourCharcoal Black
Performance
PurposeUniversal
HDCPYes
HDCP version2.2
Wi-FiYes
Power
Power consumption (sleep)0.5 W
Power consumption (typical)462 W
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50 / 60 Hz
Computer system
Computer systemYes
Computer system typeSystem on Chip (SoC)
Operating system installedTizen 4.0
Built-in processorYes
Weight & dimensions
Display width2195 mm
Display depth96 mm
Display height1250 mm
Display weight83 kg
Packaging data
Package width2369 mm
Package depth350 mm
Package height1405 mm
Package weight106 kg
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 80%
Certificates
Technical details
VESA mountingYes
Panel typeIPS
DisplayPort version1.2
RJ-45 input ports1
Video outYes
DisplayPorts in1
RS-232 output ports1
RS-232 input ports1
Audio out (mini jack)1
Thin Client
Logistics data
Harmonized System (HS) code85285210
Features
Other features
RJ-45 input ports1
Video outYes
RS-232 output ports1
RS-232 input ports1
Flash memory8000 MB
Bezel width (top)1.79 cm
Bezel width (side)1.79 cm
Bezel width (bottom)1.79 cm
Audio inputYes
Optional featuresWMN8200SG
You may also be interested in
Compare Products
Product Samsung QB98T-B Digital signage flat panel 2.49 m (98") LCD Wi-Fi 350 cd/m² 4K Ultra HD Black Built-in processor Tizen 4.0 Samsung QB98T-B Digital signage flat p... Login for pricing