LH55QMCEBGCXEN
Login for pricing
In Stock: 197 available
55", VA, 4K UHD (3840 x 2160), 500 nit, 4000:1, 178/178, 8 ms, Bluetooth, WiFi, RJ-45, HDCP, DP, HDMI, RS232, AC 100-240V, 50/60Hz, 1237.9 x 708.8 x 28.5 mm, 15.7 kg
  • Ultra Slim Depth
  • Even Bezel
  • Centered VESA Holes
Display Technology LCD
Display brightness 500cd/m²
Product design Digital signage flat panel
SKU LH55QMCEBGCXEN
EAN 8806094992137
Manufacturer Samsung
Availability In Stock
Product Family QMC
PDF URLs View PDF
Maximum impact in minimum space
Ultra Slim Depth
The QMC's unparalleled ultra-slim thickness of 28.5mm makes it the thinnest option in Samsung’s UHD series. It comes with the Slim Fit Wall Mount, which allows you to install it neatly and easily in any environment. QMC optimizes space with its sleek design that blends seamlessly into your business.
Slim design. Stunning performance
Clean visuals in landscape or portrait mode
Even Bezel
Secure and even mounting
Centered VESA Holes
Lifelike color, born in a pure state with fine crystal
Dynamic Crystal Color
View lifelike shades of color in powerful 4K
Quantum Processor Lite 4K
Ensure critical information is always visible
Non-glare
Connect with convenience
Home UI
Collaborate between screens with wire-free speed
Smartview+
Simplified calibration between screens with mobile app
Smart Calibration
Enhance professional environments with expert tools
Professional Modes
Change the way to manage your display
Samsung VXT
Everyday Sustainability
Energy Star / EPEAT / TÜV Rheinland Carbon Footprint
Display
LED backlightYes
Display technologyLCD
Colour gamut72%
Display diagonal139.7 cm (55")
Display resolution3840 x 2160 pixels
Display brightness500 cd/m²
Viewing angle, vertical178°
Pixel pitch0.315 x 0.315 mm
Display diagonal (metric)138 cm
Vertical scan range48 - 75 Hz
Horizontal scan range30 - 81 kHz
Haze rate25%
Pixel frequency (max)594 MHz
Ports & interfaces
DisplayPort version1.2
USB portYes
DisplayPorts in1
Wi-FiYes
DisplayPorts quantity1
Product colourBlack
Panel mounting interface200 x 200 mm
PurposeUniversal
Operating hours (hours/days)24/7
Power
Power consumption (sleep)0.5 W
Power consumption (typical)154 W
AC input voltage100 - 240 V
Energy efficiency class (SDR)G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours102 kWh
Weight & dimensions
Display width1237.9 mm
Display depth28.5 mm
Display height708.8 mm
Display weight15.7 kg
Packaging data
Package width1403 mm
Package depth148 mm
Package height835 mm
Package weight19.9 kg
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 80%
Panel typeVA
DisplayPort version1.2
DisplayPorts in1
Other features
Flash memory16000 MB
Compare Products
Product Samsung QM55C Digital signage flat panel 139.7 cm (55") LCD Wi-Fi 500 cd/m² 4K Ultra HD Black Tizen 24/7
Bestseller
Samsung QM55C Digital signage flat pan... Login for pricing
Samsung QE75T Digital signage flat panel 190.5 cm (75") LCD 300 cd/m² 4K Ultra HD Black Tizen 4.0 Samsung QE75T Digital signage flat pan... Login for pricing
Samsung OM46B Digital signage flat panel 116.8 cm (46") LCD Wi-Fi 4000 cd/m² Full HD Black Tizen 5.0 24/7