LH75QMCEBGCXEN
Login for pricing
In Stock: 36 available
75", VA, 4K UHD (3840 x 2160), 500 nit, 4000:1, 178/178, 8 ms, Bluetooth, WiFi, RJ-45, HDCP, DP, HDMI, RS232, AC 100-240V, 50/60Hz, 1682.3 x 960.4 x 28.5 mm, 33.4 kg
  • Ultra Slim Depth
  • Even Bezel
  • Centered VESA Holes
Display Technology LCD
Display brightness 500cd/m²
Product design Digital signage flat panel
SKU LH75QMCEBGCXEN
EAN 8806094973976
Manufacturer Samsung
Availability In Stock
Product Family QMC
Maximum impact in minimum space
Ultra Slim Depth
The QMC's unparalleled ultra-slim thickness of 28.5mm makes it the thinnest option in Samsung’s UHD series. It comes with the Slim Fit Wall Mount, which allows you to install it neatly and easily in any environment. QMC optimizes space with its sleek design that blends seamlessly into your business.
Slim design. Stunning performance
Clean visuals in landscape or portrait mode
Even Bezel
Secure and even mounting
Centered VESA Holes
Lifelike color, born in a pure state with fine crystal
Dynamic Crystal Color
View lifelike shades of color in powerful 4K
Quantum Processor Lite 4K
Ensure critical information is always visible
Non-glare
Connect with convenience
Home UI
Collaborate between screens with wire-free speed
Smartview+
Simplified calibration between screens with mobile app
Smart Calibration
Enhance professional environments with expert tools
Professional Modes
Change the way to manage your display
Samsung VXT
Everyday Sustainability
Energy Star / EPEAT / TÜV Rheinland Carbon Footprint
Display
LED backlightYes
Panel typeVA
Dynamic contrast ratio marketing nameMega Contrast
TouchscreenNo
Display technologyLCD
Colour gamut72%
Display diagonal190.5 cm (75")
Display resolution3840 x 2160 pixels
Display brightness500 cd/m²
HD type4K Ultra HD
Response time8 ms
Contrast ratio (typical)4000:1
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Pixel pitch0.429 x 0.429 mm
Display diagonal (metric)189 cm
Vertical scan range48 - 75 Hz
Horizontal scan range30 - 81 kHz
Haze rate25%
Pixel frequency (max)594 MHz
Ports & interfaces
DisplayPort version1.2
USB portYes
DisplayPorts in1
HDMI version2.0
Infrared data portYes
Wi-FiYes
DisplayPorts quantity1
Ethernet LANYes
HDMI ports quantity3
DVI portNo
Audio (L/R) out1
RS-232 interfaceYes
USB ports quantity2
HDMI input ports quantity3
Placement supportedIndoor
Bezel width (top)1.34 cm
Bezel width (side)1.34 cm
Bezel width (bottom)1.34 cm
Product colourBlack
Panel mounting interface400 x 400 mm
CertificationClass B 60950-1, 62368-1
VESA mountingYes
Screen shapeFlat
Bezel colourCharcoal Black
Performance
PurposeUniversal
Operating hours (hours/days)24/7
HDCPYes
HDCP version2.2
Wi-FiYes
Power
Power consumption (sleep)0.5 W
Power consumption (typical)214.5 W
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50/60 Hz
Computer system
Operating system installedTizen
Operating system version7.0
Weight & dimensions
Display width1682.3 mm
Display depth28.5 mm
Display height960.4 mm
Display weight33.4 kg
Packaging data
Package width1839 mm
Package depth180 mm
Package height1113 mm
Package weight43.5 kg
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 80%
Certificates
Technical details
VESA mountingYes
Panel typeVA
DisplayPort version1.2
DisplayPorts in1
Thin Client
Other features
Flash memory16000 MB
BluetoothYes
Bezel width (top)1.34 cm
Bezel width (side)1.34 cm
Bezel width (bottom)1.34 cm
Optional featuresWMN-B50SC STN-L4355C
You may also be interested in
Compare Products
Product Samsung QM75C Digital signage flat panel 190.5 cm (75") LCD Wi-Fi 500 cd/m² 4K Ultra HD Black Tizen 24/7
Bestseller
Samsung QM75C Digital signage flat pan... Login for pricing
Samsung OM46B Digital signage flat panel 116.8 cm (46") LCD Wi-Fi 4000 cd/m² Full HD Black Tizen 5.0 24/7
Hot Product
Samsung OM46B Digital signage flat pan... Login for pricing
Samsung OM55B Digital signage flat panel 139.7 cm (55") LCD Wi-Fi 3000 cd/m² 4K Ultra HD Black Built-in processor Tizen 5.0 24/7 Samsung OM55B Digital signage flat pan... Login for pricing