Sony FW-55BZ30L Signage Display Digital signage flat panel 139.7 cm (55") LCD Wi-Fi 440 cd/m² 4K Ultra HD Black Android 24/7
SKU
FW-55BZ30L
Login for pricing
In Stock: 15 available
55", 3840 x 2160, 16:9, HDR10, HLG, Dolby Vision, 4K X-Reality PRO, RMS 2x10W, Wi-Fi, LAN, RS-232C, 4x HDMI, HDCP, 972 x 567 x 70 mm
More Information
HD type 4K Ultra HD
Display Technology LCD
Display brightness 440cd/m²
Product design Digital signage flat panel
SKU FW-55BZ30L
EAN 4548736150065
Manufacturer Sony
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
Made for business with easy content sharing and customisation
Latest Sony picture technologies to impress every audience
The 55” FW-55BZ30L offers a generous 440 nit screen brightness. Advanced Sony picture processing technologies ensure your content looks its very best. The panel’s extra-wide viewing angle ensures that everyone in the room can enjoy clear, bright images wherever they’re positioned.
Richer, more natural colour
Finer detail
Smoother movement
Motionflow XR ensures smoother, more natural reproduction of rapidly-moving on-screen images.
Installation flexibility to suit every environment
Wall-Mount Adjuster
Side mounted interfaces
Discreet logo
Landscape, Portratint and Tilt
Round the clock reliability
Special settings for professional use
Get great pictures fast
Easy multi-screen setup
Easy integration
Signage made simple
Wireless screen mirroring
Meet more easily
With BRAVIA, sustainability in every scene
Display
LED backlightYes
Panel typeIPS
LED backlighting typeDirect-LED
TouchscreenNo
Display technologyLCD
Display diagonal139.7 cm (55")
Display resolution3840 x 2160 pixels
Display brightness440 cd/m²
HD type4K Ultra HD
Response time8 ms
Contrast ratio (typical)1200:1
Contrast ratio (dynamic)300000:1
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Display diagonal (metric)139.7 cm
Supported video modes480p, 720p, 1080i, 1080p, 2160p
Supported graphics resolutions3840 x 2160, 4096 x 2160
Native aspect ratio16:9
Motion interpolation technologyMotionflow XR 240
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
Colour saturation92%
Native refresh rate50 Hz
Haze rate1%
RGB colour spaceDCI-P3
Ports & interfaces
USB portYes
RS-232CYes
Wi-FiYes
DisplayPorts quantity0
Ethernet LANYes
HDMI ports quantity4
DVI portNo
Composite video in1
Audio (L/R) in1
Audio (L/R) out1
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
USB ports quantity2
Audio
Number of built-in speakers2
RMS rated power20 W
Built-in speaker(s)Yes
Design
Placement supportedIndoor
OrientationHorizontal/Vertical
Product colourBlack
Panel mounting interface300 x 300 mm
VESA mountingYes
Wall mountableYes
Performance
PurposeUniversal
Operating hours (hours/days)24/7
HDCPYes
Automatic brightness controlYes
Multicast supportYes
Wi-Fi DirectYes
Apple AirPlay supportYes
Dolby VisionYes
Hybrid Log-Gamma (HLG)Yes
High Dynamic Range 10 (HDR10)Yes
HDCP version2.3
Wi-FiYes
Power
Power consumption (typical)202 W
Power consumption (standby)0.5 W
Energy efficiency scaleA to G
Energy efficiency class (SDR)G
Energy efficiency class (HDR)G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours92 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours133 kWh
Computer system
Computer systemYes
Operating system installedAndroid
Internal storage capacity16 GB
Audio formats supportedFLAC, LPCM, MP3, WAV, WMA
Image formats supportedJPEG, MJPEG
Google applicationsGoogle Chromecast
Weight & dimensions
Width (with stand)1243 mm
Height (with stand)787 mm
Depth (with stand)338 mm
Weight (with stand)16.6 kg
Display width1243 mm
Display depth71 mm
Display height721 mm
Display weight15.7 kg
Packaging data
Package width1362 mm
Package depth160 mm
Package height840 mm
Package weight23 kg
Packaging content
Stand includedNo
Technical details
VESA mountingYes
Power supply typeInternal
Stand includedNo
Panel typeIPS
Weight (with stand)16.6 kg
Network
Ethernet LANYes
Thin Client
Internal storage capacity16 GB
Features
Wall mountableYes
Other features
Power supply typeInternal
Width (with stand)1243 mm
Height (with stand)787 mm
Depth (with stand)338 mm
Energy efficiency scaleA to G
You may also be interested in
Compare Products
Product Sony FW-55BZ30L Signage Display Digital signage flat panel 139.7 cm (55") LCD Wi-Fi 440 cd/m² 4K Ultra HD Black Android 24/7 Sony FW-55BZ30L Signage Display Digita... Login for pricing
Samsung 50" Crystal UHD 4K Signage QE50T Samsung 50" Crystal UHD 4K Signag... Login for pricing
Samsung OM46B Digital signage flat panel 116.8 cm (46") LCD Wi-Fi 4000 cd/m² Full HD Black Tizen 5.0 24/7