Sony FW-65BZ30L Signage Display Digital signage flat panel 165.1 cm (65") LCD Wi-Fi 440 cd/m² 4K Ultra HD Black Android 24/7
SKU
FW-65BZ30L
Login for pricing
In Stock: 15 available
LCD, 4K HDR, 65”, 440 cd/m², 3840 x 2160, Wi-Fi, Wireless LAN, VESA 300 x 300, Black
More Information
HD type 4K Ultra HD
Display Technology LCD
Display brightness 440cd/m²
Product design Digital signage flat panel
SKU FW-65BZ30L
EAN 4548736150058
Manufacturer Sony
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
Made for business with easy content sharing and customisation
Latest Sony picture technologies to impress every audience
The 65” FW-65BZ30L offers a generous 440 nit screen brightness. Advanced Sony picture processing technologies ensure your content looks its very best. The panel’s extra-wide viewing angle ensures that everyone in the room can enjoy clear, bright images wherever they’re positioned.
Richer, more natural colour
Smoother movement
Motionflow XR ensures smoother, more natural reproduction of rapidly-moving on-screen images.
Wall-Mount Adjuster
Discreet logo
Round the clock reliability
Get great pictures fast
Easy multi-screen setup
Signage made simple
With BRAVIA, sustainability in every scene
Finer detail
Installation flexibility to suit every environment
Side mounted interfaces
Landscape, Portratint and Tilt
Special settings for professional use
Easy integration
Wireless screen mirroring
Meet more easily
Display
LED backlightYes
Panel typeIPS
LED backlighting typeDirect-LED
TouchscreenNo
Display technologyLCD
Display diagonal165.1 cm (65")
Display resolution3840 x 2160 pixels
Display brightness440 cd/m²
HD type4K Ultra HD
Response time8 ms
Contrast ratio (typical)1200:1
Contrast ratio (dynamic)300000:1
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Native aspect ratio16:9
Anti-glare screenNo
Motion interpolation technologyMotionflow XR
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
Native refresh rate50 Hz
Haze rate1%
Ports & interfaces
USB portYes
Wi-FiYes
PC Audio outYes
PC Audio inYes
Ethernet LANYes
HDMI ports quantity4
Composite video in1
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
USB ports quantity2
Audio
Number of built-in speakers2
RMS rated power20 W
Built-in speaker(s)Yes
Design
OrientationHorizontal/Vertical
Product colourBlack
Panel mounting interface300 x 300 mm
VESA mountingYes
Anti-glare screenNo
Screen shapeFlat
Wall mountableYes
Performance
PurposeUniversal
Operating hours (hours/days)24/7
HDCPYes
Automatic brightness controlYes
Apple AirPlay supportYes
HDCP version2.3
Global-IPTV supportYes
Wi-FiYes
Power
Power consumption (typical)230 W
Power consumption (standby)0.5 W
Energy efficiency scaleA to G
Energy efficiency class (SDR)F
Energy efficiency class (HDR)G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours113 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours155 kWh
Computer system
Operating system installedAndroid
Internal storage capacity16 GB
Weight & dimensions
Width (with stand)1462 mm
Height (with stand)912 mm
Depth (with stand)338 mm
Weight (with stand)22.1 kg
Display width1462 mm
Display depth71 mm
Display height842 mm
Display weight21.2 kg
Packaging data
Package width1588 mm
Package depth184 mm
Package height965 mm
Package weight30 kg
Remote control includedYes
Remote control typeRS-232C
Packaging content
Stand includedNo
Remote control includedYes
Remote control typeRS-232C
Technical details
VESA mountingYes
Power supply typeInternal
Stand includedNo
Panel typeIPS
Weight (with stand)22.1 kg
Network
Ethernet LANYes
Thin Client
Internal storage capacity16 GB
Features
Wall mountableYes
Other features
Power supply typeInternal
Width (with stand)1462 mm
PC Audio outYes
Height (with stand)912 mm
Depth (with stand)338 mm
Energy efficiency scaleA to G
You may also be interested in
Compare Products
Product Sony FW-65BZ30L Signage Display Digital signage flat panel 165.1 cm (65") LCD Wi-Fi 440 cd/m² 4K Ultra HD Black Android 24/7
Bestseller
Sony FW-65BZ30L Signage Display Digita... Login for pricing
Samsung QE75T Digital signage flat panel 190.5 cm (75") LCD 300 cd/m² 4K Ultra HD Black Tizen 4.0 Samsung QE75T Digital signage flat pan... Login for pricing
Samsung OM46B Digital signage flat panel 116.8 cm (46") LCD Wi-Fi 4000 cd/m² Full HD Black Tizen 5.0 24/7