SATA12LA1
Category: SATA Cables
| SKU | SATA12LA1 |
|---|---|
| EAN | 0065030842723 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Availability | In Stock |
Make a left-angled connection to your SATA drive, for installation in tight spaces
Constructed of only top quality materials and designed for optimum performance and reliability this 12" SATA cable is backed by our lifetime warranty.
As an alternative, StarTech.com also offers a SATA12RA1" text="12in Right Angle SATA cable (SATA12RA1), which provides the same simple installation as this left angled SATA cable, but allows the cable to connect to the SATA drive from the opposite direction.
The StarTech.com Advantage
- Backed by StarTech.com lifetime warranty, ensuring a dependable connection
The StarTech.com Advantage
| Features | |
|---|---|
| Connector gender | Male/Male |
| Cable length | 0.3048 m |
| Weight | 10 g |
| Product colour | Red |
| Packaging data | |
| Package width | 128 mm |
| Package depth | 0.7 mm |
| Package height | 220 mm |
| Package weight | 220 g |
| Technical details | |
| Cable length | 0.3048 m |
| Product colour | Red |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 10 g |
| Logistics data | |
You may also be interested in
| Product |
StarTech.com 12in SATA to Left Angle S...
Login for pricing
StarTech.com 24in SATA to Right Angle...
Login for pricing
Popular
StarTech.com 18in SATA Serial ATA Data...
Bestseller
StarTech.com 24in Latching SATA Cable
Recommended
StarTech.com 18in SATA to Left Angle S...
Hot Product
StarTech.com 12in Latching SATA Cable