SATA12RA1
Login for pricing
In Stock:
70 available
StarTech.com 12in SATA to Right Angle SATA Serial ATA Cable
Category: SATA Cables
| SKU | SATA12RA1 |
|---|---|
| EAN | 0065030822756 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Availability | In Stock |
Make a right-angled connection to your SATA drive, for installation in tight spaces
Constructed of only top quality materials and designed for optimum performance and reliability this 12" SATA cable is backed by our lifetime warranty.
As an alternative, StarTech.com also offers an SATA12LA1" text="12in Left Angle SATA cable (SATA12LA1), which provides the same simple installation as this left angled SATA cable, but allows the cable to connected to the SATA drive from the opposite direction.
The StarTech.com Advantage
- Backed by StarTech.com lifetime warranty, ensuring a dependable connection
|---|---|
| Cable length | 0.3 m |
| Weight | 9.7 g |
| Product colour | Red |
| Technical details | |
| Cable length | 0.3 m |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 9.7 g |
| Packaging data | |
| Package width | 125 mm |
| Package depth | 225 mm |
| Package height | 7 mm |
| Package weight | 14.74 g |
Popular
StarTech.com 12in SATA to Right Angle...
Login for pricing
StarTech.com 24in SATA to Right Angle...
StarTech.com 18in SATA Serial ATA Data...
Bestseller
StarTech.com 24in Latching SATA Cable
Recommended
StarTech.com 18in SATA to Left Angle S...
Hot Product
StarTech.com 12in Latching SATA Cable