LSATA18RA1
Login for pricing
In Stock:
18 available
StarTech.com 18in Latching SATA to Right Angle SATA Serial ATA Cable
Category: SATA Cables
| SKU | LSATA18RA1 |
|---|---|
| EAN | 0065030818889 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Availability | In Stock |
A space-saving, latching right angle SATA hard drive cable, for installations in tight spaces.
The StarTech.com Advantage
The StarTech.com Advantage
| Features | |
|---|---|
| Maximum data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Connector gender | Male/Male |
| Cable type | SATA III |
| Cable length | 0.457 m |
| Connector 1 | SATA 7-pin |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 | SATA 7-pin |
| Connector 2 form factor | Right |
| Product colour | Red |
| Technical details | |
| Cable type | SATA III |
| Cable length | 0.457 m |
| Connector 1 | SATA 7-pin |
| Connector 2 | SATA 7-pin |
| Product colour | Red |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Packaging data | |
| Package width | 125 mm |
| Package depth | 255 mm |
| Package height | 18 mm |
| Package weight | 84 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 200 pc(s) |
| Master (outer) case width | 334 mm |
| Master (outer) case length | 486 mm |
| Master (outer) case height | 216 mm |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
StarTech.com 18in Latching SATA to Rig...
Login for pricing
Hot Product
StarTech.com 18in Latching SATA Cable
StarTech.com 24in SATA to Right Angle...
Popular
StarTech.com 18in SATA Serial ATA Data...
Bestseller
StarTech.com 24in Latching SATA Cable
StarTech.com 18in SATA to Left Angle S...