HDMI-SPLITTER-4K60UP
Login for pricing
In Stock:
31 available
StarTech.com 2-Port HDMI Splitter, 4K 60Hz HDMI 2.0 Video, 4K HDMI Splitter 1 In 2 Out, 1x2 HDMI Display/Output Splitter, HDR/HDCP, 20in (50cm) Built-in HDMI Cable (HDMI-SPLITTER-4K60UP)
- DUPLICATED HDMI DISPLAYS: 2-Port 4K 60Hz HDMI Splitter displays the same image from a single HDMI source on dual-HDMI displays; HDR; UHD; 4:4:4 chroma subsampling support; HDMI 2.0; 18Gbps (total) Bandwidth; 7.1ch Audio; HDCP 2.2/1.4
- POWER OPTIONS: 4K HDMI Splitter includes a 31inch (78cm) USB power cable to connect to the included USB wall charger; USB-A power cable can be connected to any available 5V 1A USB port; Max 5W power consumption
- EXTRA-LONG CABLE: 1x2 splitter features a 20in built-in HDMI cable to connect to the source device, reducing strain on ports/connectors; Supports passive HDMI cables up to 16ft (5m) or active cables/extenders (sold separately) to reach further distances
- USER-FRIENDLY DESIGN: 1 in 2 out HDMI splitter features a reset button for easy troubleshooting and EDID redetection, without the need of unplugging cables; 8kV air and 6kV contact ESD protection; Driverless and OS independent
Category: Video Splitters
Send a 4K 60Hz HDMI signal to two separate displays simultaneously, powered with a nearby USB port
4K 60Hz Resolution
This 2-way HDMI splitter supports up to 4K 60Hz resolution and 4:4:4 chroma subsampling. Display 4K content on both your 4K displays or downscale the resolution to 1080p to support monitors with different resolutions, thanks to the built-in scaler. Ideal for environments containing displays of mixed resolutions.
USB Powered
The splitter includes a 31inch (78cm) USB Micro-B to Type-A power cable and USB wall charger. If an outlet is not available or within reach, the USB power cable can be connected to a 5V 1A USB Type-A port.
Robust Installation Options
This HDMI splitter supports active HDMI cables and HDMI extenders (sold separately), facilitating installations at a distance from the displays (e.g., within a remote AV component cabinet). The reset button enables hassle-free hot plug EDID detection, without the need of unplugging cables. The splitter features 8kV air and 6kV contact Electrostatic Discharge (ESD) protection, suitable for installation in a variety of environments.
This product is backed for 2 years, including free lifetime 24/5 multi-lingual technical assistance.
The StarTech.com Advantage
4K 60Hz Resolution
USB Powered
Robust Installation Options
The StarTech.com Advantage
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Video ports quantity | 2 |
| Video port type | HDMI |
| Video out | 2x HDMI |
| HDMI version | 2.0 |
| Cable length | 0.5 m |
| Features | |
| LED indicators | Power |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS) |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Maximum resolution | 4096 x 2160 pixels |
| HDCP | Yes |
| Supported video modes | 480i, 480p, 576i, 576p, 720p, 1080i, 1080p |
| Maximum operating distance | 5 m |
| Product colour | Black |
| Cable length | 0.5 m |
| HD type | 4K Ultra HD |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Data transfer rate | 18 Gbit/s |
| Power | |
| Input current | 0.3 A |
| Output current | 1 A |
| USB powered | Yes |
| Output voltage | 5 V |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 92 g |
| Width | 55 mm |
| Depth | 65 mm |
| Height | 19 mm |
| Package weight | 168 g |
| Package depth | 145 mm |
| Package width | 190 mm |
| Package height | 30 mm |
| Packaging data | |
| Package weight | 168 g |
| Package depth | 145 mm |
| Package width | 190 mm |
| Package height | 30 mm |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| Cables included | USB Type-A to Micro-USB Type-B |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 80 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Video | |
| HDCP | Yes |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Indication | |
| LED indicators | Power |
| Technical details | |
| Supported audio channels | 7.1 |
| Package width | 190 mm |
| Package height | 30 mm |
| Video out | 2x HDMI |
| HDMI version | 2.0 |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 630 mm |
| Master (outer) case length | 470 mm |
| Master (outer) case height | 220 mm |